Miljøminister opfordrer folketingskollegaer til at smide tøjet

Miljøministeren vil have sine folketingskollegaer til at støtte Røde Kors-kampagnen ’Smid tøjet Danmark’ ved at aflevere deres gamle tøj i genbrugscontainere.

08.04.2015

CSR.dk

Miljøminister Kirsten Brosbøl har i samarbejde med Røde Kors fået stillet tøjcontainere op på Christianborg Slotsplads for at få alle sine folketingskollegaer til at støtte kampagnen ’Smid tøjet Danmark’, der skal hjælpe mennesker i nød kloden over.

Læs også: H&M vil lancere ny tøjlinje lavet af genbrugsfibre

”Det er ikke hver dag, man får mulighed for at opfordre sine kollegaer til at smide tøjet. Men der er alt mulig grund til at støtte denne gode sag, hvor man hjælper mennesker i nød ved at give noget af sit ’overskudstøj’ væk. Vi smider alt for meget tøj ud, der har masser af levetid tilbage, og mange ressourcer går derfor unødigt tabt. Så jo mere vi kan genbruge og smide videre til andre formål desto bedre", siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Miljøministeren håber, at placeringen på Slotsholmen får hendes kollegaer til at gå på jagt i garderobeskabet og smide tøjet i containerne.

”Jeg tror, vi alle har tøj liggende, som vi godt ved, at vi aldrig kommer til at bruge igen. Måske en sweater man er blevet træt af, måske en yndlings t-shirt, der er slidt godt ned, men som alligevel kan gøre gavn eller tøj, som børnene for længst er vokset fra. Jeg vil opfordre mine kollegaer på Borgen til at gå deres garderobe igennem og tage overskuddet med herind og putte det i containerne, siger Kirsten Brosbøl.

Læs også: H&M vil genbruge tøj i det uendelige

Danskernes tøjforbrug er steget med 30 procent de seneste ti år, så hver dansker i gennemsnit erhverver sig cirka 16 kilo tøj årligt. Dog er det kun en tredjedel af tøjet, der ryger direkte videre til genbrug. De resterende 90.000 tons tøj ender i skraldespanden, fortæller direktør i Dansk Kompetencecenter for Affald (Dakofa), Ole Morten Petersen, til P1 Morgen. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtighedsrisici

Dette kursus giver dig en dybdegående forståelse af de regulatoriske krav og den praktiske håndtering af bæredygtighedsrisici i den finansielle sektor.

Dato

12.05.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online