Miljøminister opfordrer folketingskollegaer til at smide tøjet

Miljøministeren vil have sine folketingskollegaer til at støtte Røde Kors-kampagnen ’Smid tøjet Danmark’ ved at aflevere deres gamle tøj i genbrugscontainere.

08.04.2015

CSR.dk

Miljøminister Kirsten Brosbøl har i samarbejde med Røde Kors fået stillet tøjcontainere op på Christianborg Slotsplads for at få alle sine folketingskollegaer til at støtte kampagnen ’Smid tøjet Danmark’, der skal hjælpe mennesker i nød kloden over.

Læs også: H&M vil lancere ny tøjlinje lavet af genbrugsfibre

”Det er ikke hver dag, man får mulighed for at opfordre sine kollegaer til at smide tøjet. Men der er alt mulig grund til at støtte denne gode sag, hvor man hjælper mennesker i nød ved at give noget af sit ’overskudstøj’ væk. Vi smider alt for meget tøj ud, der har masser af levetid tilbage, og mange ressourcer går derfor unødigt tabt. Så jo mere vi kan genbruge og smide videre til andre formål desto bedre", siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Miljøministeren håber, at placeringen på Slotsholmen får hendes kollegaer til at gå på jagt i garderobeskabet og smide tøjet i containerne.

”Jeg tror, vi alle har tøj liggende, som vi godt ved, at vi aldrig kommer til at bruge igen. Måske en sweater man er blevet træt af, måske en yndlings t-shirt, der er slidt godt ned, men som alligevel kan gøre gavn eller tøj, som børnene for længst er vokset fra. Jeg vil opfordre mine kollegaer på Borgen til at gå deres garderobe igennem og tage overskuddet med herind og putte det i containerne, siger Kirsten Brosbøl.

Læs også: H&M vil genbruge tøj i det uendelige

Danskernes tøjforbrug er steget med 30 procent de seneste ti år, så hver dansker i gennemsnit erhverver sig cirka 16 kilo tøj årligt. Dog er det kun en tredjedel af tøjet, der ryger direkte videre til genbrug. De resterende 90.000 tons tøj ender i skraldespanden, fortæller direktør i Dansk Kompetencecenter for Affald (Dakofa), Ole Morten Petersen, til P1 Morgen. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn