Miljøminister opfordrer folketingskollegaer til at smide tøjet

Miljøministeren vil have sine folketingskollegaer til at støtte Røde Kors-kampagnen ’Smid tøjet Danmark’ ved at aflevere deres gamle tøj i genbrugscontainere.

08.04.2015

CSR.dk

Miljøminister Kirsten Brosbøl har i samarbejde med Røde Kors fået stillet tøjcontainere op på Christianborg Slotsplads for at få alle sine folketingskollegaer til at støtte kampagnen ’Smid tøjet Danmark’, der skal hjælpe mennesker i nød kloden over.

Læs også: H&M vil lancere ny tøjlinje lavet af genbrugsfibre

”Det er ikke hver dag, man får mulighed for at opfordre sine kollegaer til at smide tøjet. Men der er alt mulig grund til at støtte denne gode sag, hvor man hjælper mennesker i nød ved at give noget af sit ’overskudstøj’ væk. Vi smider alt for meget tøj ud, der har masser af levetid tilbage, og mange ressourcer går derfor unødigt tabt. Så jo mere vi kan genbruge og smide videre til andre formål desto bedre", siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Miljøministeren håber, at placeringen på Slotsholmen får hendes kollegaer til at gå på jagt i garderobeskabet og smide tøjet i containerne.

”Jeg tror, vi alle har tøj liggende, som vi godt ved, at vi aldrig kommer til at bruge igen. Måske en sweater man er blevet træt af, måske en yndlings t-shirt, der er slidt godt ned, men som alligevel kan gøre gavn eller tøj, som børnene for længst er vokset fra. Jeg vil opfordre mine kollegaer på Borgen til at gå deres garderobe igennem og tage overskuddet med herind og putte det i containerne, siger Kirsten Brosbøl.

Læs også: H&M vil genbruge tøj i det uendelige

Danskernes tøjforbrug er steget med 30 procent de seneste ti år, så hver dansker i gennemsnit erhverver sig cirka 16 kilo tøj årligt. Dog er det kun en tredjedel af tøjet, der ryger direkte videre til genbrug. De resterende 90.000 tons tøj ender i skraldespanden, fortæller direktør i Dansk Kompetencecenter for Affald (Dakofa), Ole Morten Petersen, til P1 Morgen. 

-SSM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK