Middelfart Sparekasse sikrer stor sum til Mødrehjælpen

Med Middelfart Sparekasses MS Fokuskonto har kunderne sikret Mødrehjælpen en donation på 129.000 kr. Pengene skal gå til rådgivning og hjælp til udsatte børnefamilier.

”I Middelfart Sparekasse er vi utrolig glade for den store interesse, vi mærker for vores MS Fokuskonto", siger underdirektør Rikke Dreising. Foto: Middelfart Sparekasse..

09.06.2015

CSR.dk

Middelfart Sparekasse har haft succes med en velgørenhedskonto, hvor kunderne får en fordelagtig rente og samtidig kan hjælpe mødre i nød. Sparekassen donerer nemlig én procent af indestående på den slags konti til godtgørende formål, og for 2014 og 2015 er det nu blevet til 129.000 kr.

Læs også: Madmarked giver overskudsmad til udsatte

Banken er tilfreds med resultatet, som nu skal fordeles til familier, forklarer underdirektør i Middelfart Sparekasse Rikke Dreising.

”I Middelfart Sparekasse er vi utrolig glade for den store interesse, vi mærker for vores MS Fokuskonto. Det er fantastisk at tænke på, at vi sammen med vores kunder er med til at gøre en konkret forskel for sårbare familier i Danmark”, siger hun.

Læs også: Stadig flere CSR-partnerskaber mellem NGO’er og virksomheder

Pengene går til Mødrehjælpens rådgivning, hvor gravide og børnefamilier i sårbare situationer kan få hjælp. Og med donationen rækker pengene langt.

”Pengene vil blive brugt på at hjælpe flere gravide og børnefamilier i sårbare situationer. Vi hjælper bl.a. gennem den landsdækkende telefon- og chatrådgivning. Og bor man tæt på et af Mødrehjælpens fire rådgivningshuse, har man også mulighed for at modtage personlig rådgivning”, siger kommunikationschef i Mødrehjælpen Heidi Lausen Purup.

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online