Middelfart Sparekasse sikrer stor sum til Mødrehjælpen

Med Middelfart Sparekasses MS Fokuskonto har kunderne sikret Mødrehjælpen en donation på 129.000 kr. Pengene skal gå til rådgivning og hjælp til udsatte børnefamilier.

”I Middelfart Sparekasse er vi utrolig glade for den store interesse, vi mærker for vores MS Fokuskonto", siger underdirektør Rikke Dreising. Foto: Middelfart Sparekasse..

09.06.2015

CSR.dk

Middelfart Sparekasse har haft succes med en velgørenhedskonto, hvor kunderne får en fordelagtig rente og samtidig kan hjælpe mødre i nød. Sparekassen donerer nemlig én procent af indestående på den slags konti til godtgørende formål, og for 2014 og 2015 er det nu blevet til 129.000 kr.

Læs også: Madmarked giver overskudsmad til udsatte

Banken er tilfreds med resultatet, som nu skal fordeles til familier, forklarer underdirektør i Middelfart Sparekasse Rikke Dreising.

”I Middelfart Sparekasse er vi utrolig glade for den store interesse, vi mærker for vores MS Fokuskonto. Det er fantastisk at tænke på, at vi sammen med vores kunder er med til at gøre en konkret forskel for sårbare familier i Danmark”, siger hun.

Læs også: Stadig flere CSR-partnerskaber mellem NGO’er og virksomheder

Pengene går til Mødrehjælpens rådgivning, hvor gravide og børnefamilier i sårbare situationer kan få hjælp. Og med donationen rækker pengene langt.

”Pengene vil blive brugt på at hjælpe flere gravide og børnefamilier i sårbare situationer. Vi hjælper bl.a. gennem den landsdækkende telefon- og chatrådgivning. Og bor man tæt på et af Mødrehjælpens fire rådgivningshuse, har man også mulighed for at modtage personlig rådgivning”, siger kommunikationschef i Mødrehjælpen Heidi Lausen Purup.

-JPN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark