Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

Trump-regeringens modstand mod diversitet får virksomheder i både USA og Danmark til at genoverveje deres retorik. Store spillere som Novo Nordisk og Mærsk holder imidlertid fast i kursen, men dette kan ændre sig i løbet af i år, lyder det fra ekspert.

18.04.2025

CSR.dk

En ny politisk bølge fra USA skaber røre i dansk erhvervsliv.

Donald Trumps kamp mod mangfoldighedsinitiativer har fået giganter som Amazon, Meta og McDonald’s til at skrue ned for indsatsen og også i Danmark mærker virksomheder presset.

Flere har modtaget breve fra den amerikanske ambassade med krav om, at deres programmer ikke bryder amerikansk lovgivning mod mangfoldighedsarbejdet. 

Hos Mærsk og Novo Nordisk er der dog ingen rysten på hånden, hvor begge virksomheder stadig fastholder, at deres arbejde med diversitet og inklusion fortsætter uændret.

Tilbage i 2021 markerede selskaberne deres engagement med regnbuefarvede containere og tydelige budskaber. I dag er tonen mere afdæmpet i dele af dansk erhvervsliv, og nogle virksomheder, som Lego, har nedtonet diversitet i deres seneste rapporter. Det har vakt kritik, men ifølge Lego er der ingen reel kursændring.

Ændret sprog, samme ambitioner?

Poornima Luthra, ekspert i virksomheders diversitetsarbejde ved CBS, forventer, at flere danske virksomheder vil tilpasse deres kommunikation: 

”Jeg vil vurdere, at danske virksomheder kommer til at bruge færre diversitetsord i 2025. Virksomhederne kommer til at ændre deres sprog,” siger hun til DR.

Hos Dansk Industri maner underdirektør Mikkel Haarder dog til besindighed. Han understreger, at virksomheder skal følge lokale regler, men ikke lade sig styre af politiske signaler alene: 

”Vi har den tilgang, at vi følger med i det her, slår koldt vand i blodet og ser, hvad der kommer af realiteter ud af det her,” siger han til DR.

Mens Trump-administrationen lægger pres på erhvervslivet, sejler Mærsks regnbuecontainere fortsat verden rundt. Senest blev de spottet i Vietnam og Finland.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

09.09.2026CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online