Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

Trump-regeringens modstand mod diversitet får virksomheder i både USA og Danmark til at genoverveje deres retorik. Store spillere som Novo Nordisk og Mærsk holder imidlertid fast i kursen, men dette kan ændre sig i løbet af i år, lyder det fra ekspert.

18.04.2025

CSR.dk

En ny politisk bølge fra USA skaber røre i dansk erhvervsliv.

Donald Trumps kamp mod mangfoldighedsinitiativer har fået giganter som Amazon, Meta og McDonald’s til at skrue ned for indsatsen og også i Danmark mærker virksomheder presset.

Flere har modtaget breve fra den amerikanske ambassade med krav om, at deres programmer ikke bryder amerikansk lovgivning mod mangfoldighedsarbejdet. 

Hos Mærsk og Novo Nordisk er der dog ingen rysten på hånden, hvor begge virksomheder stadig fastholder, at deres arbejde med diversitet og inklusion fortsætter uændret.

Tilbage i 2021 markerede selskaberne deres engagement med regnbuefarvede containere og tydelige budskaber. I dag er tonen mere afdæmpet i dele af dansk erhvervsliv, og nogle virksomheder, som Lego, har nedtonet diversitet i deres seneste rapporter. Det har vakt kritik, men ifølge Lego er der ingen reel kursændring.

Ændret sprog, samme ambitioner?

Poornima Luthra, ekspert i virksomheders diversitetsarbejde ved CBS, forventer, at flere danske virksomheder vil tilpasse deres kommunikation: 

”Jeg vil vurdere, at danske virksomheder kommer til at bruge færre diversitetsord i 2025. Virksomhederne kommer til at ændre deres sprog,” siger hun til DR.

Hos Dansk Industri maner underdirektør Mikkel Haarder dog til besindighed. Han understreger, at virksomheder skal følge lokale regler, men ikke lade sig styre af politiske signaler alene: 

”Vi har den tilgang, at vi følger med i det her, slår koldt vand i blodet og ser, hvad der kommer af realiteter ud af det her,” siger han til DR.

Mens Trump-administrationen lægger pres på erhvervslivet, sejler Mærsks regnbuecontainere fortsat verden rundt. Senest blev de spottet i Vietnam og Finland.

- lhs

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

08.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København