Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

Trump-regeringens modstand mod diversitet får virksomheder i både USA og Danmark til at genoverveje deres retorik. Store spillere som Novo Nordisk og Mærsk holder imidlertid fast i kursen, men dette kan ændre sig i løbet af i år, lyder det fra ekspert.

18.04.2025

CSR.dk

En ny politisk bølge fra USA skaber røre i dansk erhvervsliv.

Donald Trumps kamp mod mangfoldighedsinitiativer har fået giganter som Amazon, Meta og McDonald’s til at skrue ned for indsatsen og også i Danmark mærker virksomheder presset.

Flere har modtaget breve fra den amerikanske ambassade med krav om, at deres programmer ikke bryder amerikansk lovgivning mod mangfoldighedsarbejdet. 

Hos Mærsk og Novo Nordisk er der dog ingen rysten på hånden, hvor begge virksomheder stadig fastholder, at deres arbejde med diversitet og inklusion fortsætter uændret.

Tilbage i 2021 markerede selskaberne deres engagement med regnbuefarvede containere og tydelige budskaber. I dag er tonen mere afdæmpet i dele af dansk erhvervsliv, og nogle virksomheder, som Lego, har nedtonet diversitet i deres seneste rapporter. Det har vakt kritik, men ifølge Lego er der ingen reel kursændring.

Ændret sprog, samme ambitioner?

Poornima Luthra, ekspert i virksomheders diversitetsarbejde ved CBS, forventer, at flere danske virksomheder vil tilpasse deres kommunikation: 

”Jeg vil vurdere, at danske virksomheder kommer til at bruge færre diversitetsord i 2025. Virksomhederne kommer til at ændre deres sprog,” siger hun til DR.

Hos Dansk Industri maner underdirektør Mikkel Haarder dog til besindighed. Han understreger, at virksomheder skal følge lokale regler, men ikke lade sig styre af politiske signaler alene: 

”Vi har den tilgang, at vi følger med i det her, slår koldt vand i blodet og ser, hvad der kommer af realiteter ud af det her,” siger han til DR.

Mens Trump-administrationen lægger pres på erhvervslivet, sejler Mærsks regnbuecontainere fortsat verden rundt. Senest blev de spottet i Vietnam og Finland.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

AI er rykket ind i virksomhederne. Men hvor blev ESG af?

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København