Mads Øvlisen bliver hyldet for sin mangeårige CSR-indsats

Under overværelse af All Gore modtog den tidligere topchef i Novo Nordisk og bestyrelsesformand i LEGO Mads Øvlisen CSR Fondens pris CSR Honor torsdag eftermiddag på Alsion i Sønderborg.

30.09.2011

CSR.dk

Som den første har erhvervsmanden Mads Øvlisen netop modtaget den prestigefyldte nye pris CSR Honor. Mads Øvlisen er "the grand old man" inden for CSR i Danmark, og det var da heller ikke en pris, der kunne søges, eller som andre var nomineret til.

Prisen blev uddelt til et arrangement i Sønderborg, CSR Awards 11, som CSR Fonden står bag. Den tidligere amerikanske vicepræsident og nobelprismodtager All Gore var hovedtaler og bidrog med et show om den miljømæssige, sociale og bæredygtige markedsøkonomi.

Mads Øvlisens tanker og indsats inden for CSR flugter fint All Gores budskaber. I motivationstalen for, at Mads Øvlisen var den rigtige til at modtage prisen, sagde formanden for CSR Fonden, Marteen von Engeland:

"Mads Øvlisen var den første herhjemme, der arbejdede med CSR og viste omverdenen, at virksomheder kan være succesfulde og samtidig ta' et samfundsmæssig ansvar"

Påvirker andres strategi

I sin takketale sagde Mads Øvlisen til de mange tilhørere, som alle var mennesker engageret i CSR, at andres drive og engagement har været en stor inspiration for ham i arbejdet med CSR.

Blandt en række andre tillidsposter har Mads Øvlisen været formand for The Copenhagen Center for Social Responsibility og var medstiftende formand for European Academy for Society in Business (EABIS). Siden 2006 har han været medlem af The United Global Compact Board, New York.

Formålet med prisen og de øvrige 11 priser er, at personer og virksomheder skal blære sig af deres CSR-resultater, så andre kan blive inspireret og få lyst til at arbejde med virksomhedernes sociale ansvar.

Juryen bag CSR Honor

Juryen bag prisen CSR Honor er CSR Fondens bestyrelsem, som udover formanden Maarten von Engeland består af: Gitte Seeberg, Verdensnaturfonden (WWF), skuespiller Connie Nielsen, Human Needs Project, Christian Johansen, Horten advokater, Christian Honoré, KPMG og Annemarie Meisling, COWI.

CSR Honor-prisen gives til Danmarks mest bæredygtige virksomhedsleder, politiker eller beslutningstager. Det skal være en person, som har haft afgørende indvirkning på virksomhedens CSR-strategi og forankringen i samfundet, og som er gået forrest i skabelsen af en større forståelse for CSR hos sine lederkolleger, i sit netværk og i det offentlige rum.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.05.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Her bor den gode ESG-historie – og derfor skal du turde fortælle den

23.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

16.04.2025CSR.dk

Der er meget mere at hente i ansvarlig markedsføring

16.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

11.04.2025CSR.dk

Klimavenlig kampagne skal få turister til Aarhus

09.04.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen viser fremskridt på alle strategiske bæredygtighedsområder

31.03.2025CSR.dk

ESG-kommunikation med nyt bagtæppe

31.03.2025Creative ZOO

Sponseret

Værdiskabende rapportering: Sådan sikrer I det gode samarbejde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

21.05.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

21.05.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

21.05.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Kursus
Bygge- og anlægsaffald – Håndhævelse, tilsyn og straf

På dette kursus tager vi fat på de mange spørgsmål og usikkerheder, der kan opstå undervejs i et tilsynsforløb

Dato

21.05.2025

Tid

09:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

21.05.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.05.2025

Tid

09:00

Sted

Online