Lise Kingo ny formand for Rådet for Samfundsansvar

Koncerndirektør i Novo Nordisk med ansvar for Corporate Relations, Lise Kingo, overtager pladsen som formand for Rådet for Samfundsansvar efter Mads Øvlisen.

08.10.2012

CSR.dk

Lise Kingo er ny formand for Rådet for Samfundsansvar. Foto: Novo Nordisk.

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn har udpeget koncerndirektør i Novo Nordisk, Lise Kingo, til ny formand for Rådet for Samfundsansvar.

Rådet rådgiver regeringen om, hvordan danske virksomheders og myndigheders arbejde med samfundsansvar bedst kan understøttes.

Anders Ladekarl, generalsekretær i Røde Kors i Danmark, bliver ny næstformand for Rådet for Samfundsansvar. De øvrige 15 medlemmer udnævnes blandt erhvervs-, forbruger- og finansielle organisationer, forskere og NGO’ere.

Vil forbedre konkurrenceevnen
Den nye formand ser frem til arbejdet i Rådet og pointerer, at fokus på ansvarlighed er afgørende for at forbedre danske virksomheders konkurrenceevne.

”Danske virksomheders ansvarlighed på globale markeder vil fortsat være helt centralt for at styrke deres konkurrenceevne. Der har vi en stor opgave i at skabe større engagement i arbejdet med samfundsansvar - både i virksomheder, myndigheder og organisationer. Jeg glæder mig meget til at være med i spidsen for dette arbejde,” udtaler rådets nye formand Lise Kingo i en pressemeddelelse.

Lise Kingo er koncerndirektør i Novo Nordisk A/S med ansvar for Corporate Relations. Hun er desuden Adjungeret Professor i Bæredygtighed og Innovation på Vrije Universiteit i Amsterdam. Hun har tidligere været næstformand i rådet. Anders Ladekarl har som generalsekretær i Røde Kors i Danmark en stærk profil med stor erfaring inden for menneskerettigheder og internationale forhold, hvilket vil komme til at spille en helt central rolle i rådets arbejde fremover.

Rådets tidligere formand Mads Øvlisen blev tidligere på året udnævnt som formand for den nye mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd.

Læs mere: Mads Øvlisen formand for ny mæglings- og klageinstitution

- OWG

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom