Lederne med nyt site om klimaledelse: ”Det er nu, vi skal handle”

På Ledernes nye hjemmeside om klimaledelse kan man få inspiration og gode råd til at komme i gang med lede klimaeffektivt. "Ledere er helt afgørende”, mener chefkonsulent i organisationen.

På det nye site kan blandt andet teste sin viden om klimaet og CO2-udledning og læse en skridt-for-skridt-guide til god klimaledelse. Arkivfoto..

26.08.2022

CSR.dk

Den faglige organisation Lederne har netop lanceret et nyt site om klimaledelse, der skal klæde danske ledere på til en klimaeffektiv ledelsesstil.

Ifølge Anders Nolting Magelund, chefkonsulent hos Lederne, spiller landets ledere nemlig en afgørende rolle, da det er dem, der skal udstikke den grønne retning ude i virksomhederne. Dels gennem ord, men også gennem handling.

Læs også: Bæredygtighed er en hjørnesten i ny DLG-strategi

”Ledere er helt afgørende for, at vi når i mål med de klimamål, vi har sat os i Danmark. Uden en effektiv og målrettet indsats på ledelsesniveau bliver det svært at omstille virksomhederne i det tempo, som er nødvendigt”, siger han.

Omverden har krav
Det er i stigende grad også et krav fra kunder, investorer og medarbejdere, at virksomheder tager klimaansvar på ledelsesniveau.

”Presset på virksomheder for at reducere deres CO2-aftryk har aldrig været større. Før sommer fik vi i Danmark en CO2-afgift for industrien, og sommerens ekstreme vejr har øget kravet om at handle lige nu og ikke i morgen”, siger Anders Nolting Magelund og tilføjer, at ”det er nu, vi skal handle. Og vi skal have alle med på vognen”.

Læs også: Topchef: Grøn omstilling i luftfarten kræver investeringer og beslutninger

På Ledernes nye site om klimaledelse kan man finde inspiration og konkrete råd til, hvordan man selv kommer i gang med at lede klimaeffektivt.

På hjemmesiden kan blandt andet teste sin viden om klimaet og CO2-udledning, læse en skridt for skridt-guide til god klimaledelse og læse om, hvordan andre ledere har grebet klimaudfordringen an.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle