Lederne med nyt site om klimaledelse: ”Det er nu, vi skal handle”

På Ledernes nye hjemmeside om klimaledelse kan man få inspiration og gode råd til at komme i gang med lede klimaeffektivt. "Ledere er helt afgørende”, mener chefkonsulent i organisationen.

På det nye site kan blandt andet teste sin viden om klimaet og CO2-udledning og læse en skridt-for-skridt-guide til god klimaledelse. Arkivfoto..

26.08.2022

CSR.dk

Den faglige organisation Lederne har netop lanceret et nyt site om klimaledelse, der skal klæde danske ledere på til en klimaeffektiv ledelsesstil.

Ifølge Anders Nolting Magelund, chefkonsulent hos Lederne, spiller landets ledere nemlig en afgørende rolle, da det er dem, der skal udstikke den grønne retning ude i virksomhederne. Dels gennem ord, men også gennem handling.

Læs også: Bæredygtighed er en hjørnesten i ny DLG-strategi

”Ledere er helt afgørende for, at vi når i mål med de klimamål, vi har sat os i Danmark. Uden en effektiv og målrettet indsats på ledelsesniveau bliver det svært at omstille virksomhederne i det tempo, som er nødvendigt”, siger han.

Omverden har krav
Det er i stigende grad også et krav fra kunder, investorer og medarbejdere, at virksomheder tager klimaansvar på ledelsesniveau.

”Presset på virksomheder for at reducere deres CO2-aftryk har aldrig været større. Før sommer fik vi i Danmark en CO2-afgift for industrien, og sommerens ekstreme vejr har øget kravet om at handle lige nu og ikke i morgen”, siger Anders Nolting Magelund og tilføjer, at ”det er nu, vi skal handle. Og vi skal have alle med på vognen”.

Læs også: Topchef: Grøn omstilling i luftfarten kræver investeringer og beslutninger

På Ledernes nye site om klimaledelse kan man finde inspiration og konkrete råd til, hvordan man selv kommer i gang med at lede klimaeffektivt.

På hjemmesiden kan blandt andet teste sin viden om klimaet og CO2-udledning, læse en skridt for skridt-guide til god klimaledelse og læse om, hvordan andre ledere har grebet klimaudfordringen an.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.03.2026CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

20.03.2026CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

Annonce

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

SUSTAINX ApS
Webinar
Ledelsesforankring: Gør ESG til et strategisk værktøj

ESG er i dag en fast del af mange virksomheders arbejde. Men hos de fleste lever bæredygtighed stadig ved siden af de beslutninger, der styrer forretningen. Hvis ESG skal skabe reel værdi, kræver det en tættere kobling til ledelsen og til de strategiske prioriteringer i virksomheden. I dette webinar ser vi på, hvordan ESG-ansvarlige kan styrke ledelsesforankringen af bæredygtighedsarbejdet. Vi sætter fokus på nogle af de faldgruber, vi ser i forhold til udarbejdelse af business cases, og giver gode råd til, hvad man ellers kan gøre for at få buy-in fra ledelsen.

Dato

24.03.2026

Tid

11:05

Sted

Teams