Kvindelige finansdirektører leverer for 12.000 milliarder mere vækst end mænd

I USA giver ansættelsen af en kvindelig finansdirektør højere vækst og bedre aktiafkast. En del af forklaringen kan skyldes, at kvindeligt ledelsestalent er en underudnyttet ressource, mener manden bag ny undersøgelse.

Kvinder udgør i dag halvdelen af arbejdsstyrken, mens kun omkring fem procent af de største virksomheder i USA har en kvindelig administrerende direktør..

29.10.2019

CSR.dk

Kvindelige finansdirektører skaber større økonomiske afkast end deres mandlige kollegaer. Det viser en ny undersøgelse fra S&P Global Market Intelligence, skriver det amerikanske nyheds- og finansbureau Bloomberg.com. 

Læs også: Diversitet til alle virksomheder

Undersøgelsen har kigget på på resultaterne fra de sidste 17 år i 6.000 amerikanske virksomheder, som indgår i det amerkanske aktieindeks Russell 3000. 

Det overordnede resultat er, at i disse amerikanske virksomheder skete der der, at i løbet af de første 24 måneder efter udnævnelsen af en kvindelige finansdirektør, oplevede virksomheden en gennemsnitlig stigning på seks procent i overskud og et otte procent bedre aktieafkast. Tallene er sammenlignet med virksomhedernes præstationer under mandlige forgængere.

I alt indbragte kvindelige ledere et akkumuleret overskud på omkring 12.000 milliarder kroner.

Undersøgelsen viser også, at mænd overgår kvinder i stillinger som finansdirektør med en faktor 6,5.

Mænd er overudnyttet

Daniel Sandberg, der er seniordirektør for kvantitativ forskning i S&P Global og manden bag undersøgelsen, peger på, at kvindelige ledere skaber bedre økonomisk afkast end deres mandlige kollegaer, fordi barren er lidt højere, når kvinder skal ansættes i den øverste ledelse.

”Resultatet er, at den mandlige gruppe, der er kandidater til en stilling på det niveau, er lidt overfisket, og den kvindelige gruppe er underudnyttet”, siger Daniel Sandberg til Bloomberg.dk

Læs også: Flere kvinder om bestyrelsesbordet

Investorer som BlackRock og S&P Global stiller jævnligt krav til de virksomheder, de investerer i, om at de skal have en mere ligelig repræsentation af kønnene i de øverste ledelseslag.

- MGC

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

30.09.2026CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark