Kronprinsen indvier dansk lavenergihus i Thailand

Onsdag indviede Kronprins Frederik et nyudviklet lavenergihus i Thailand. Danske EnergiMidt er specialiseret i design af lavenergihuse og har en stor aktie i huset, som sparer op til 40 procent af det årlige energiforbrug.

27.11.2008

CSR.dk

Den 26. november indviede Kronprinsen et nyudviklet lavenergihus i en spirende økolandsby i Thailand. Huset er opført som en del af et byggeprojekt kaldet EcoVillage og er blevet til i et samarbejde mellem et thailandsk byggefirma og de to danske virksomheder EnergiMidt og Esbensen med konsulentbistand fra PA Energy. Det revolutionerende ved det nye lavenergihus er muligheden for at spare hele 40 procent af det årlige energiforbrug i forhold til traditionelle thailandske huse. I det solrige Thailand er det naturligvis ikke indendørs opvarmning, der er afgørende for energiforbruget, men derimod nedkøling i form af air-condition. For at nedbringe forbruget af elektricitet er der derfor anvendt ny teknologi i form af passiv køling, lufttæthed, isolering, brug af solenergi og anden avanceret teknologi inden for energibesparelse. Et andet vigtigt aspekt, der gør det nye hus interessant, er den korte opførelsestid. Det thailandske byggefirma, TG Building Systems, anvender præfabrikerede enheder, der reducerer opførelsestiden til kun en tredjedel af det normale. Det gør det billigere at opføre og dermed naturligvis også billigere for den thailandske huskøber at erhverve.
- Vores mål har været at demonstrere, at det er muligt – uden i øvrigt at gå på kompromis med konkurrenceevnen – at opnå årlige besparelser på energiforbruget på 40 procent eller mere i forskellige boligtyper i Thailand på det private boligmarked. Det er lykkedes os og bliver demonstreret i lavenergihuset ved Pattaya, og vi er meget stolte af, at huset bliver indviet af Kronprins Frederik, udtaler projektleder Kenn H. B. Frederiksen fra EnergiMidt.
Samarbejdet mellem de danske og thailandske parter kombinerer den nyeste teknologi inden for energibesparelse med præfabrikerede enheder, og resultatet er et yderst konkurrencedygtigt produkt på boligmarkedet i Thailand.
I Thailand er det private boligmarked ansvarligt for en tredjedel af det samlede energiforbrug, så en årlig besparelse på 40 procent vil ikke kun være af afgørende betydning for den enkelte forbrugers pengepung men vil også have stor betydning for miljøet.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle