Kommunes leverandører skal under luppen

En indsatsgruppe skal tjekke lønforholdene hos virksomheder, der arbejder for Københavns Kommune.

Det internationale konsulentfirma Bureau Veritas skal udføre kontrolbesøg hos Københavns Kommunes leverandører. .

05.09.2014

CSR.dk

Fremover skal sikkerhedsregler, lønforhold og arbejdstider tjekkes hos leverandører, der arbejder for Københavns Kommune, skriver business.dk

Det bliver det internationale konsulentfirma Bureau Veritas, der skal udføre kontrollerne. Kontrolbesøgene, der blandt andet kommer til at foregå på byggepladser, bliver både anmeldte og uanmeldte. Bureauet har indtil videre afsat seks personer til at udføre op mod 1.420 kontrolbesøg hos leverandørerne. 

Læs også: Ny handlingsplan om menneskerettigheder for dansk erhvervsliv

Virksomheder skal følge mindste lønninger
"Virksomheder, som arbejder for os, skal følge mindstelønningerne i hovedoverenskomsterne, og selv om de fleste gør det, har vi desværre set eksempler på, at det ikke altid er tilfældet. Lønninger ned til 40 kroner i timen er uacceptabelt", siger overborgmester Frank Jensen (S) til business.dk

Kontrolbesøgene kommer i kølvandet på, at borgerrepræsentationen i Københavns Kommune har vedtaget en arbejdsklausul, der betyder, at virksomhederne skal følge mindstesatserne i LO-overenskomsterne i forhold til eksempelvis løn. 

"Men jeg vil gerne understrege, at det ikke kun handler om kontrol, men at vi også gerne vil vi dialog med vores leverandører. Det handler om vores arbejdsmarked og den danske model, som vi ikke vil risikere bliver undergravet i en tid med fri bevægelighed i EU", siger Frank Jensen til business.dk

Læs også: Østjyske virksomheder vil være samfundsansvarlige

Lønkrav på kant med EU-regler
Hos Dansk Byggeri er der kritik af de nye kontrolbesøg, her mener man nemlig ikke, at kommunen bør blande sig. 

"Vi vil selvfølgelig gerne i dialog med kommunen og diskutere det. Men vi mener, at kontrollen er for vidtgående, og at kommunernes lønkrav er på kant med EU-reglerne. Vi har svært ved at se, hvordan kontrollen skal foregå i praksis, for rollefordelingen i den danske model er, at det er os som part, der tjekker overenskomsterne", siger Peter Stenholm, direktør i Dansk Byggeri, til business.dk

-SSM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Schneider Electric
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus