Kan man lave klimaneutrale havregryn og rugbrød?

Landbrug, industri og detailhandel samarbejder om at undersøge, om det med den første høst i et samarbejdsprojekt er lykkedes at producere klimaneutrale fødevarer.

Foto: 123rf.com

06.09.2024

CSR.dk

Landbrugets forskningscenter Seges Innovation er i år ekstra spændte på en del af høsten af rug og havre. Det skriver JyskeVestkysten.

Som led i et innovationsprojekt skal det høstede korn nemlig omsættes til den første dokumenterede klimaneutrale produktion af rugbrød og havregryn. 

Kendte virkemidler, nyt fokus på samarbejde og dokumentation

Projektet har siden starten af 2023 samlet kræfter fra landbrug, universitet, fødevareindustrien, detailhandel og energibranchen for at teste, om det er muligt at fremstille klimaneutrale fødevarer. Konkret afprøver projektet en klimamodel, der om alt går vel leverer klimaneutrale fødevarer og dokumenterer klimaeffekten.

Det sker ved at der er sået og høstet rug og havre, som hos Kohberg omsættes til rugbrød og hos Valsemøllen bliver til havregryn, som bliver sat til salg i Coops butikker. Med i projektet er også Aarhus Universitet, Bureau Veritas, Fjordland og Innovationscenter for Økologisk Landbrug.

”I det her projekt er tanken, at man gøder afgrøderne med kvælstof og samtidig anvender midler, der hæmmer udledningen af lattergas, og til sidst bliver halmen fra høsten behandlet ved pyrolyse og sendt tilbage til jorden som biokul, som binder CO2 og dermed balancerer udledningen andre steder i processen,” forklarer Julie Therese Christensen, specialkonsulent hos Seges Innovation, og tilføjer:

”Der er tale om almindelige virkemidler, som allerede bruges andre steder. Det nye og særlige her er, at alle aktører i hele værdikæden ”fra jord til bord” samarbejder, og så sætter vi alle elementerne sammen – og har så udviklet en livscyklusanalyse, hvor vi også kan dokumentere effekten.”

Kan man virkelig kalde det ”klimaneutral”?

50.000 poser havregryn fra klima-projektet forventes at ramme Coops butikker i løbet af foråret 2025

Hos Seges tænker man, at hvis dokumentationen i projektets datamodel - som er baseret på videnskabelige, anerkendte modeller og bliver valideret af en uafhængig tredjepart - konkluderer, at produkterne er klimaneutrale, så ville man godt kunne omtale produkterne sådan. 

Valsemøllen er dog lidt mere forbeholden og siger, at de kommer til at anbefale projektgruppen, at man på forhånd får afklaret hos Forbrugerombudsmanden, hvilke formuleringer det vil være i orden at bruge.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online