Kan IKEA blive cirkulær? De er nu et gulv nærmere

I et samarbejde med gulvproducenten Tarkett har IKEA i Kongens Kurva, Sverige afmonteret 10.000 kvadratmeter gulv, renset og genbrugt det til nye gulve i Jönköping-varehuset. Det cirkulære gulv har betydet en klimabesparelse på knap 100 tons CO2.

De genanvendte gulve fra Kongens Kurva ligger nu i IKEA’s varehus i Jönköping. Det har givet en klimabesparelse på 94 ton CO2. Foto: Taskett.

14.07.2021

CSR.dk

”Vi har et ambitiøst mål om at blive et cirkulært IKEA inden 2030. Det handler om at forlænge levetiden for både produkter og materialer”, lyder det fra Jonas Carlehed, der er bæredygtighedschef hos IKEA Sverige. Nu er møbelgiganten kommet et skridt tættere på.

I forbindelse med en renovation af IKEA’s varehus i Kongens Kurva i Sverige har gulvproducenten Tarkett afmonteret gulvene, lagt dem i specielle containere og derefter transporteret tilbage til sin fabrik i Sverige. Her blev det indsamlede gulv renset for lim og spartelrester med Tarketts egenudviklede teknologi, der har været i drift siden 2019.

Med teknologien har Tarkett gjort det muligt at omdanne de gamle, homogene vinylgulve til nyt råmateriale, så hver kvadratmeter gulv kan genanvendes til en ny kvadratmeter gulv.

”Vi har genanvendt produktions- og installationsspild i lang tid, men det er fantastisk at kunne vise, at vi også kan genanvende gamle gulve. Dette er et eksempel på, hvordan vi vil arbejde fremadrettet, og vi tror på mange lignende projekter i fremtiden”, udtaler Dag Duberg, som er nordisk bæredygtighedschef hos Tarkett, i en pressemeddelelse.

Læs også: Nu køber IKEA kundernes brugte møbler tilbage i Danmark

De genanvendte gulve fra Kongens Kurva ligger nu i IKEA’s varehus i Jönköping. Det har givet en klimabesparelse på 94 ton CO2. Det er udregnet på baggrund af CO2-udledningen ved forbrænding og produktion af nye råmaterialer, når man fratrækker emissionerne ved lastbiltransporten af gulvene fra IKEA til Tarketts fabrik.

”At få genanvendt et gammelt gulv fra et varehus hos vores leverandør, som derefter kan anvende det som råmateriale til nye gulve i andre varehuse, er godt for både os og planeten. Projektets klimabesparelse på næsten 100 tons CO2 viser, hvilket potentiale der er i konkrete og gode eksempler fra hverdagen”, siger Jonas Carlehed.  

Det unikke gulvprojekt har budt på mange praktiske udfordringer, men har også vist styrken og mulighederne i cirkulære løsninger, mener begge parter.

”Dette projekt er et glimrende eksempel på cirkulær økonomi i praksis, og vi er meget taknemmelige for det gode samarbejde med IKEA Sverige, som har gjort det muligt”, afslutter Dag Duberg.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

08.09.2025CSR.dk

Microsoft dominerer markedet for klimakreditter blandt tech-giganter

05.09.2025CSR.dk

ExxonMobil langer ud efter EU’s klimapolitik i ny rapport

05.09.2025CSR.dk

Vores madspild koster 11 milliarder kroner årligt. AI har potentialet til at ændre det, siger danske virksomheder

04.09.2025Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

04.09.2025CSR.dk

Elektrificering er Europas guldæg: Ny analyse viser milliardgevinst ved grøn strøm

04.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Er din organisation klar til NIS2?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

09.09.2025

Sted

Aarhus

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København september 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

10.09.2025

Tid

09:00

Sted

København

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – København

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

11.09.2025

Tid

09:00

Sted

Valencia, Danske advokater, Vesterbrogade 32, 1620 København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og facilitering af bæredygtig udvikling

Bæredygtighed, cirkulær økonomi og FNs verdensmål. Disse begreber skal alle virksomheder og organisationer forholde sig til, og det er en ledelsesopgave at vurdere hvordan og hvornår. Statsgodkendt uddannelsesforløb med ECTS-point.

Dato

11.09.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

JUC SERVICE ApS
Kursus
Planer og miljølovgivning

Kurset skal med udgangspunkt i planloven og miljøvurderingsloven, give viden om miljøvurdering af kommuneplaner og lokalplaner. Kurset vil også berøre miljøvurdering af andre planer og programmer.

Dato

11.09.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V