Kampagnen ’Smid tøjet Danmark’ har vundet Fundraisingprisen 2015

Tøjindsamlingskampagnen ’Smid tøjet Danmark’ har fået indsamlingsorganisationernes egen hædersmedalje i form af Fundraisingprisen 2015.

Malene Brandt fra Røde Kors modtog Fundraisingprisen for den mest innovative kampagne i samarbejde med TV2 og Coop ved et arrangement i København d. 8. september. Foto: Rune Hansen.

09.09.2015

CSR.dk

I går, tirsdag d. 8. september, blev årets fundraisingpriser uddelt, da indsamlingsorganisationernes brancheorganisation Isobro afholdt Fundraisingkonferencen 2015 i København. Her blev kampagnen ’Smid tøjet Danmark’ kåret som årets mest innovative.

Læs også: Røde Kors og Land Rover samarbejder i uvejsomt terræn

Kampagnen, der var et samarbejde mellem Røde Kors, TV2 og Coop, løb af stablen i foråret og havde til formål at indsamle tøj til bl.a. Røde Kors’ nødhjælpsarbejde rundt om i verden. Resultatet lød på 1421 ton tøj, men for juryen handlede valget lige så meget om selve udformningen af kampagnen.

"Organisationen har udnyttet overraskelsesmomentet i at bruge en tv-kanal til en utraditionel form for indsamling. Det passer til kerneforretningen, og er tiltalende og appellerende, at der samles andet end penge ind. De har ramt tidsånden i forhold til ressourcefokus og bæredygtighed. Der kan sagtens være en længerevarende effekt lokalt i butikkerne i og med, noget ikke særlig trendy har fået lidt sex-appeal. Alle kan være med og undvære et stykke tøj, og det kreative kampagnetema var nemt at spille videre på."

Hos TV 2 er man glade og stolte over at have modtaget prisen, og ser allerede frem mod næste års udgave af indsamlingstogtet.

”Vi glæder os over, at det netop er det nyskabende og kreative element, som Fundraisingprisen hylder. Sammen med Røde Kors og COOP er vi naturligvis stolte over at have vundet denne pris, som også er en anerkendelse af, at vi fik engageret så mange danskere, at indsamlingsresultatet nåede hidtil historiske højder. Med denne pris i ryggen glæder vi os endnu mere til april 2016, hvor vi igen opfordrer hele Danmark til at ’smide tøjet’,” siger kanalchef for TV 2, Lotte Lindegaard.

Læs også: Miljøminister opfordrer folketingskollegaer til at smide tøjet

Fundraisingprisen er en relativt ny pris, som i år blev uddelt for anden gang, og først og fremmest handler om æren og branchens interne hæder.

’Smid tøjet Danmark’ er også nomineret til CSR Partnership Prize 2015, som bliver uddelt på CSR Awards i Vejle d. 7. oktober.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart