Kønsligestilling er druknet i andre gøremål

Lav tilslutning til Dansk Industris ”The Gender Diversity Pledge” får nu organisation til igen at stille skarpt på området.

03.12.2021

CSR.dk

“Vi er først i mål den dag, du har lige adgang til en karriere uanset dit køn, din hårfarve eller hudfarve – når det alene er dine kvalifikationer, der tæller,” udtaler Lars Rasmussen, der er Formand for Dansk Industris (DI) initiativ ”The Gender Diversity Pledge”. Et manifest der har til formål at få flere kvinder ind i de danske ledelser i erhvervslivet.

Kommentaren kommer på baggrund af den relativt lave tilslutning til manifestet. Kun 120 virksomheder, svarende til 13 procent af DI's medlemmers samlede medarbejdskare, har underskrevet løftet, der består af 16 principper udarbejdet af en række virksomheder, der alle har erfaring på området.

Det skriver Børsen, som også fremhæver, at det ellers er en noget risikofrit, da der ikke bliver fulgt op på, om man i praksis handler ud fra principperne.

Læs også: Nasdaq lægger pres på virksomheder for at fremme kønsdiversitet

Den vage opbakning til ”The Gender Diversity Pledge” kan måske tilskrives corona-pandemien og behovet for at fokusere på udfordringer forbundet med denne. Men nu planlægger DI igen at pushe både medlemmer og ikke-medlemmer til at tilslutte sig løftet om at fokusere på at få flere kvinder ind på topposter.

Derudover vil de igen markedsføre den liste med 100 kvinder, Women on Board, der er klar til at indgå i bestyrelser rundt omkring i de danske bestyrelser. DI er også i fuld gang med at forberede webinarer og et startkit for de mindre virksomheder, der har udtrykt, at de har brug for råd og vejledning til at arbejde med de 16 principper.

“Hånden på hjertet – vi har måske fået gjort det mere komplekst med de her principper end nødvendigt. Det kan være så enkelt som at sætte ét måltal, og se hvordan man kan opfylde det. Det kan være det første skridt,” forklarer underdirektør Mette Fjord fra DI

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.09.2026CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

24.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark