Kønsdiversitet i toppen af de store virksomheder halter stadig bagud

Kun tre C25-virksomheder har sat konkrete målsætninger om kønsdiversitet i virksomhedernes øverste lag.

19.03.2021

CSR.dk

Kønsdiversitet i toppen af de store virksomheder halter stadig bagud.

Det skriver Børsen.

Iblandt C25-selskaberne er der stadig et massivt undertal af kvinder i den øverste ledelse. Tallet er helt nede på 13 procent. 13 af C25-selskaber har slet ingen kvinder i direktionen.

Dog er antallet af kvinder i bestyrelser steget til 36 procent, viser en analyse fra Leadership Advisor Group. Her kan man jo overveje, om det kan have noget at gøre med, at disse selskaber typisk skal leve op til lovgivning der afkræver dem måltal for og årlig afrapportering på netop det område.

Nina Nærby, der er direktør for Leadership Advisor Group er ikke imponeret.

“Bestyrelserne er sluppet for nemt om ved at levere på mangfoldighedspolitikken. De er ansvarlige for mangfoldigheden i direktionerne. Men her er deres opfølgning mangelfuld. Man kan mistænke enkelte for med vilje at lave så brede målsætninger, at det er umuligt at gennemskue, hvordan det går med at rekruttere kvinder til de øverste ledelseslag,” siger hun.

Læs også: Mange kvinder mener, at det er svært at balancere arbejds- og familielivet som leder, viser undersøgelse

I 2011 kom Komitéen for God Selskabsledelse ellers ud med en anbefaling til virksomhederne om at sætte konkrete målsætninger om kønsdiversitet i virksomhedernes øverste lag.

Til trods for det er der i dag kun tre virksomheder, der har fulgt den anbefaling. Det er Danske Bank, Simcorp og A.P. Møller-Mærsk, der ønsker omkring en fjerdedel kvinder i den øverste ledelse. Simcorp har dog stadig ingen kvinder i direktionen.

Nina Nærby er af den klare overbevisning, at aktionærerne bør stille krav til, at der ikke blot sættes specifikke måltal op, men at der ligeledes rapporteres på resultater og hvilke aktiviteter, der er sat ind for at nå målene.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online