Jagten er gået ind på virksomheder til årets CSR-priser

Nu skal de nominerede til CSR Awards 2013 findes. IFU og VFSA har netop åbnet for indstillinger til henholdsvis CSR Investment og CSR People Prize -100/+100.

Hvem skal hyldes på CSR Award 2013? Det er tid til at komme i gang med at nominere egen eller andre virksomheder til CSR People Prize. Snart bliver det også muligt at indstille til de øvrige priser. Foto: Jens Honoré..

06.06.2013

CSR.dk

Vær med til at finde Danmarks mest CSR-bevidste virksomheder. Indstil allerede nu din arbejdsplads eller en anden virksomhed, som du mener, gør en aktiv CSR-indsats, og som fortjener at blive hædret til CSR Awards 2013 i Holstebro. Sådan lyder opfordringen på CSR Fondens hjemmeside.

Fakta om VFSA

  • VFSA – Virksomhedsforum for Socialt Ansvar står bag prisen, der er en del af VFSA’s samlede strategi for at sætte socialt ansvar på dagsordenen og rådgive beskæftigelsesministeren om emnet.
  • VFSA består af en række danske erhvervsfolk fra de største danske virksomheder. Medlemmerne er alle personligt udpeget af beskæftigelsesministeren.
  • Sven A. Blomberg, adm. direktør for BRF Kredit er formand, mens de øvrige medlemmer tæller ledere fra bl.a. Falck, Grundfos, og IBM.
  • Virksomhedsforum for Socialt Ansvar (VFSA) består af en række danske erhvervsledere, som personligt er udpeget til at rådgive Beskæftigelsesministeren i spørgsmål om virksomheders sociale ansvar.

Det er Virksomhedsforum for Socialt Ansvar (VFSA), som står for Peoples Prize. Prisen uddeles til CSR Awards 2013 og går til virksomheder, der gør en ekstraordinær indsats for at udvise socialt ansvar over for sine medarbejdere eller for mennesker, som har brug for en chance på arbejdsmarkedet.

Læs også: Alle unge skal have en chance

Læs også: CSR Fonden godkendt som partner til de europæiske CSR Awards

Gråsten Plejecenter fik prisen i 2012
I 2012 gik den ene CSR People Prize til Gråsten Plejecenter for et stærkt og forbilledligt samarbejde med det lokale jobcenter om at stille praktikpladser til rådighed for personer, der står uden for arbejdsmarkedet. Derudover har plejecentret udviklet en omsorgspolitik, der har betydet et lavt sygefravær gennem flere år.

CSR People Prize er for både offentlige og private virksomheder i alle brancher. Både store og små virksomheder kan være med, for prisen er delt i to kategorier:

• Mindre virksomheder med færre end 100 ansatte
• Store virksomheder med flere end 100 ansatte

Læs også: Her er vinderne af CSR Awards 2012

Dorthe Kristensen, plejehjemsassistent hos Gråsten Plejecenter,  siger til CSR Fondens hjemmeside, at hun oplever, at CSR People Prize har givet mere opmærksomhed og anerkendelse til plejehjemmets indsats.

”Det har ført til, at andre har været nysgerrige og interesserede i at høre om den måde, vi har omsat socialt ansvar fra strategi til handling. Herudover har vi oplevet, at ledere, medarbejdere og praktikanter har været meget stolte og ydmyge over den store pris. Det har varmet at få et så stort skulderklap, for den indsats alle yder her på Gråsten Plejecenter hver dag,” siger hun.

De store virksomheders pris gik sidste år til Øens Murerfirma A/S for et vedholdende arbejde med at hjælpe unge med en problemfyldt baggrund ind på arbejdsmarkedet. Virksomheden tilbyder desuden flere muligheder for medarbejdere, som ønsker at nedtrappe deres arbejde, hvis de for eksempel rammes af stress eller en personlig krise.

Tilmeld til CSR Peoples Prize: www.vfsa.dk.
 
 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online