ISS vinder arbejdsmiljøpris

ISS Food Hygiene har modtaget Arbejdsmiljøprisen 2014 for sit arbejde med at forebygge arbejdsskader.

ISS Food Hygiene vandt i kategorien Arbejdsulykker. De tre øvrige vindere af Arbejdsmiljøprisen 2014 blev Center for Senhjerneskade i Kolding, Netto og Arriva Danmark. Foto: Jakob Boserup. .

28.11.2014

CSR.dk

Rengøring i forbindelse med fødevareproduktion kan være en farlig affære. Derfor har ISS Food Hygiene i samarbejde med virksomhedens HSE-organisation (Health, Safety og Environment) gjort en særlig indsats for at forebygge arbejdsskader.

Læs også: ISS skaber job til mennesker med psykiske lidelser

Det har givet mærkbare resultater i de ansattes hverdag, hvor markant færre nu kommer ud for en arbejdsulykke. De gode resultater har ISS Food Hygiene skabt ved at udvikle en multikulturel og visuel kommunikation tilpasset de ansattes arbejdssituationer. Det gør det nemt for alle at følge virksomhedens sikkerhedsanvisninger og tage ansvar for egen og andres sikkerhed.

”Et sikkert og sundt arbejdsmiljø kommer ikke af sig selv. Det kræver en vedholdende og målrettet indsats fra både ledelsen, medarbejderne og arbejdsmiljøorganisationen”, siger Lisbeth Lollike, formand for Arbejdsmiljørådet.

Systematisk indsats for et bedre arbejdsmiljø
I et stærkt felt af ambitiøse indsatser mod arbejdsulykker har ISS vundet Arbejdsmiljøprisen 2014, fordi virksomheden har haft blik for medarbejdergruppens mangfoldighed og brugt dette i sin systematiske indsats for et bedre arbejdsmiljø, der er forståelig for alle ansatte.

Dermed har ISS mere end halveret antallet af arbejdsulykker, hvor ansatte er faldet eller blevet ramt af genstande, mens de har udført deres rengøringsarbejde.

”Vores 8.000 medarbejdere er vores allervigtigste ressource. Derfor arbejder vi målrettet med at skabe et godt og sikkert arbejdsmiljø for alle medarbejdere i ISS. Vi har siden 2010 haft Arbejdstilsynets grønne kronesmiley, og nu kan vi så også bryste os af at have fået arbejdsmiljøprisen”, siger Trine Faber Henriksen, HSE-chef i ISS.

Arbejdsmiljøprisen uddeles hvert år af Arbejdsmiljørådet for at vise, at indsatsen for et bedre arbejdsmiljø kan gøre en forskel. Dermed skal prisen bidrage til at nå de politiske mål i 2020-strategien for arbejdsmiljøindsatsen om færre arbejdsulykker, mindre psykisk overbelastning og en reduktion i muskelskeletpåvirkninger.

ISS Food Hygiene vandt i kategorien Arbejdsulykker. De tre øvrige vindere af Arbejdsmiljøprisen 2014 blev Center for Senhjerneskade i Kolding, Netto og Arriva Danmark.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus