ISS skaber job til mennesker med psykiske lidelser

ISS Danmark hjælper via sit jobudviklingscenter folk med særlige udfordringer ind på arbejdsmarkedet.

22.04.2014

CSR.dk

Om fleksjob

En ordning, der hjælper mennesker med psykiske lidelser ud i arbejde. Her får en medarbejder med nedsat erhvervsevne en ordinær ansættelse, men arbejdsgiveren betaler kun for det arbejde, fleksjobberen udfører.

Det betyder, at hvis en virksomhed ansætter en fleksjobber 20 timer om ugen med en arbejdsintensitet på 50 procent, betaler virksomheden timeløn for ti timer. 

At give mennesker med nedsat arbejdsevne en chance på jobmarkedet er et område, ISS Danmark har arbejdet målrettet med i mange år. Via sit jobudviklingscenter, der er en særlig enhed i ISS, arbejder servicevirksomheden for at få mennesker på kanten af arbejdsmarkedet i job – enten i ISS eller i andre virksomheder.

Læs også: Netværkschef: Ansatte med psykiske lidelser kræver bred accept

Blandt andet udbyder jobudviklingscentret enkeltpladskøb til landets jobcentre. Det betyder, at står et jobcenter i landet med en person med psykiske lidelser, der kan og gerne vil arbejde et bestemt antal timer om ugen, kan ISS afklare og placere den ledige kandidat i en virksomhed. I en periode på 13 uger følger en konsulent fra ISS kandidaten og hjælper til at skabe de bedst mulige betingelser for, at han eller hun kan varetage jobfunktionen.

”Med enkeltpladsforløb tilbyder vi mennesker med psykiske problemstillinger muligheden for at være på en arbejdsplads, der tager hensyn til den enkeltes udfordringer”, siger Michael Wichmann Pedersen, projektleder i Jobudviklingscentret.

Tilføjer værdi til virksomheden
De såkaldte enkeltpladsforløb behøver på ingen måde blot at handle om at ville hjælpe mennesker med særlige udfordringer. Medarbejdere med psykiske lidelser kan tilføje værdi til virksomheden på lige fod med andre medarbejdere, forklarer Michael Wichmann Pedersen.

”En psykisk lidelse er langt fra altid ensbetydende med, at medarbejderen ikke kan varetage et arbejde godt og engageret. Det handler i stedet om, at virksomhedens ledere i højere grad skal være klædt på til at se muligheder frem for begrænsninger”, siger Michael Wichmann Pedersen.

Også internt hos ISS, der er kendt for sin mangfoldighed, er der plads til mennesker med fysiske og psykiske udfordringer. Da virksomheden for nylig indgik en kontrakt med Forsvaret i Vestdanmark, indebar aftalen, at tre procent af arbejdsstyrken skal udgøres af medarbejdere med fysiske og psykiske udfordringer, oplyser ISS.

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby