ISS skaber job til mennesker med psykiske lidelser

ISS Danmark hjælper via sit jobudviklingscenter folk med særlige udfordringer ind på arbejdsmarkedet.

22.04.2014

CSR.dk

Om fleksjob

En ordning, der hjælper mennesker med psykiske lidelser ud i arbejde. Her får en medarbejder med nedsat erhvervsevne en ordinær ansættelse, men arbejdsgiveren betaler kun for det arbejde, fleksjobberen udfører.

Det betyder, at hvis en virksomhed ansætter en fleksjobber 20 timer om ugen med en arbejdsintensitet på 50 procent, betaler virksomheden timeløn for ti timer. 

At give mennesker med nedsat arbejdsevne en chance på jobmarkedet er et område, ISS Danmark har arbejdet målrettet med i mange år. Via sit jobudviklingscenter, der er en særlig enhed i ISS, arbejder servicevirksomheden for at få mennesker på kanten af arbejdsmarkedet i job – enten i ISS eller i andre virksomheder.

Læs også: Netværkschef: Ansatte med psykiske lidelser kræver bred accept

Blandt andet udbyder jobudviklingscentret enkeltpladskøb til landets jobcentre. Det betyder, at står et jobcenter i landet med en person med psykiske lidelser, der kan og gerne vil arbejde et bestemt antal timer om ugen, kan ISS afklare og placere den ledige kandidat i en virksomhed. I en periode på 13 uger følger en konsulent fra ISS kandidaten og hjælper til at skabe de bedst mulige betingelser for, at han eller hun kan varetage jobfunktionen.

”Med enkeltpladsforløb tilbyder vi mennesker med psykiske problemstillinger muligheden for at være på en arbejdsplads, der tager hensyn til den enkeltes udfordringer”, siger Michael Wichmann Pedersen, projektleder i Jobudviklingscentret.

Tilføjer værdi til virksomheden
De såkaldte enkeltpladsforløb behøver på ingen måde blot at handle om at ville hjælpe mennesker med særlige udfordringer. Medarbejdere med psykiske lidelser kan tilføje værdi til virksomheden på lige fod med andre medarbejdere, forklarer Michael Wichmann Pedersen.

”En psykisk lidelse er langt fra altid ensbetydende med, at medarbejderen ikke kan varetage et arbejde godt og engageret. Det handler i stedet om, at virksomhedens ledere i højere grad skal være klædt på til at se muligheder frem for begrænsninger”, siger Michael Wichmann Pedersen.

Også internt hos ISS, der er kendt for sin mangfoldighed, er der plads til mennesker med fysiske og psykiske udfordringer. Da virksomheden for nylig indgik en kontrakt med Forsvaret i Vestdanmark, indebar aftalen, at tre procent af arbejdsstyrken skal udgøres af medarbejdere med fysiske og psykiske udfordringer, oplyser ISS.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V