Investeringsdirektør: Vi skal levere grøn omstilling og gode afkast samtidig

Danske Banks investeringsdirektør Thomas Otbo ser et strategisk samspil mellem klimahandling, sikkerhedspolitik og konkurrenceevne som nøglen til at få de store grønne investeringer til at ske. Men politikerne skal sikre de rigtige rammer, hvis ambitionerne skal blive til virkelighed.

Foto: 123rf.com

18.06.2025

CSR.dk

Den grønne dagsorden bliver af mange omtalt som afblæst eller i hvert fald stærkt nedprioriteret.

Danske Banks investeringsdirektør, Thomas Otbo, ser anderledes på sagen. Han peger på, at grønne investeringer i stigende grad bindes sammen med sikkerhed og konkurrenceevne. Den grønne dagsorden er altså ikke forsvundet, men blevet en del af nye nationale og geopolitiske interesser.

Set med hans øjne er det afgørende, at investeringer i vedvarende energi, grøn infrastruktur og teknologier fremmer Europas strategiske autonomi. 

Et centralt argument er, at grøn energi reducerer afhængigheden af lande som Rusland og dermed styrker sikkerheden. Samtidig er konkurrencedygtige energipriser afgørende for at sikre fremtidig vækst i Europa.

De rette rammer

Men skal pengene følge med, kræver det ifølge Otbo bedre politiske rammer. De seneste års erfaringer viser, at investorer trækker sig, hvis rammevilkårene ikke er klare eller attraktive nok. Det skete bl.a. med det havvindudbud, der sidste år blev aflyst. Derfor hilser han regeringens seneste udspil om statsstøtte til grøn strøm velkommen.

”Det er ikke svært at få grøn omstilling, hvis vi bare kan levere et lavere afkast. Det svære er at levere grøn omstilling og gode afkast samtidig. Og det skal vi lykkes med”, siger Thomas Otbo til Finans.

Han mener, det er urealistisk at forvente, at finansielle aktører skal bære den grønne omstilling alene. Derfor efterlyser han større offentligt engagement, ikke mindst i form af statsstøtte eller gunstige udbudsvilkår.

Kritikere påpeger dog, at denne tilgang i praksis betyder, at samfundet påtager sig risikoen, mens afkastet ender hos private investorer. Når grøn omstilling skal være rentabel på markedsvilkår, risikerer fællesskabet at betale regningen for den nødvendige ’derisking’ gennem statsstøtte og garantier.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus