Investeringsdirektør: Vi skal levere grøn omstilling og gode afkast samtidig

Danske Banks investeringsdirektør Thomas Otbo ser et strategisk samspil mellem klimahandling, sikkerhedspolitik og konkurrenceevne som nøglen til at få de store grønne investeringer til at ske. Men politikerne skal sikre de rigtige rammer, hvis ambitionerne skal blive til virkelighed.

Foto: 123rf.com

18.06.2025

CSR.dk

Den grønne dagsorden bliver af mange omtalt som afblæst eller i hvert fald stærkt nedprioriteret.

Danske Banks investeringsdirektør, Thomas Otbo, ser anderledes på sagen. Han peger på, at grønne investeringer i stigende grad bindes sammen med sikkerhed og konkurrenceevne. Den grønne dagsorden er altså ikke forsvundet, men blevet en del af nye nationale og geopolitiske interesser.

Set med hans øjne er det afgørende, at investeringer i vedvarende energi, grøn infrastruktur og teknologier fremmer Europas strategiske autonomi. 

Et centralt argument er, at grøn energi reducerer afhængigheden af lande som Rusland og dermed styrker sikkerheden. Samtidig er konkurrencedygtige energipriser afgørende for at sikre fremtidig vækst i Europa.

De rette rammer

Men skal pengene følge med, kræver det ifølge Otbo bedre politiske rammer. De seneste års erfaringer viser, at investorer trækker sig, hvis rammevilkårene ikke er klare eller attraktive nok. Det skete bl.a. med det havvindudbud, der sidste år blev aflyst. Derfor hilser han regeringens seneste udspil om statsstøtte til grøn strøm velkommen.

”Det er ikke svært at få grøn omstilling, hvis vi bare kan levere et lavere afkast. Det svære er at levere grøn omstilling og gode afkast samtidig. Og det skal vi lykkes med”, siger Thomas Otbo til Finans.

Han mener, det er urealistisk at forvente, at finansielle aktører skal bære den grønne omstilling alene. Derfor efterlyser han større offentligt engagement, ikke mindst i form af statsstøtte eller gunstige udbudsvilkår.

Kritikere påpeger dog, at denne tilgang i praksis betyder, at samfundet påtager sig risikoen, mens afkastet ender hos private investorer. Når grøn omstilling skal være rentabel på markedsvilkår, risikerer fællesskabet at betale regningen for den nødvendige ’derisking’ gennem statsstøtte og garantier.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.10.2025CSR.dk

AI-giganter satser på små atomreaktorer til datacentre

08.10.2025CSR.dk

Kunder skal være med til at sænke landbrugets CO2-aftryk

07.10.2025CSR.dk

Ny global undersøgelse: Én klimastrategi passer ikke til alle lande

07.10.2025CSR.dk

AI kan tage dataslæbet i ESG-arbejdet, men kommer med en stor energiregning

06.10.2025CSR.dk

Stigende energibehov presser klimamålet for 2050, advarer Blackrock-topchef

06.10.2025CSR.dk

Ny analyse slår alarm om Danmarks store forbrug af træ: Langt til grønt foregangsland

03.10.2025Valified

Sponseret

ESG bliver forretningskritisk: Kraka Economics og Valified viser vejen til bedre bundlinje

03.10.2025CSR.dk

Kunder vælger længere leveringstid for klimaets skyld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

07.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

09.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Measuring and Reporting Impact: A Deep Dive into the VSME Standard

Join our upcoming live session from SPARK on the VSME Standard

Dato

09.10.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

10.10.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

10.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online