Industriens Pensions tilslutter sig FN-støttede CO2-krav til investeringsporteføljen

Industriens Pension melder sig ind i investornetværket Net-Zero Asset Owner Alliance og forpligter sig nu til at opsætte femårige delmål for reduktion af investeringernes udledning. De løbende CO2-reduktioner skal munde ud i en CO2-neutral investeringsportefølje senest i 2050.

Industriens Pension har betydelige investeringer i vedvarende energi som for eksempel danske og polske solcelleparker. Foto: Better Energy.

18.10.2022

CSR.dk

Med indmeldelse i det globale investornetværk Net-Zero Asset Owner Alliance tager Industriens Pension nu endnu et skridt i arbejdet med at skabe en endnu mere klimavenlig portefølje.

Som medlem af alliancen skal Industriens Pension nu opsætte femårige delmål for investeringernes CO2-reduktioner, og der skal løbende rapporteres om fremdriften. Samtidig skal den samlede investeringsportefølje blive CO2-neutral senest i 2050 og gerne tidligere.

”Vi har i forvejen i mange år haft stor fokus på investeringer i den grønne omstilling og på begrænsning af porteføljens CO2-udslip. Derfor er det også et naturligt skridt for os at formalisere arbejdet yderligere og opstille konkrete mål på kort, mellemlang og lang sigt. Som investor med aktuelt 220 milliarder kroner under forvaltning kan vi naturligvis gøre en forskel via vores investeringer,” siger investeringsdirektør i Industriens Pension, Peter Lindegaard.

Net-Zero Asset Owner Alliance blev lanceret i 2019 og omfatter store institutionelle investorer fra hele verden, der alle har forpligtet sig til at opnå CO2-neutralitet fra investeringsporteføljerne inden 2050.

Læs også: AP slår fast: Vil være i pensionbranchens grønne elite

Alliancen er bakket op af FN-programmet UNEP FI (UN Environment Programme – Finance Initiative) og PRI (Principles for Responsible Investment). Arbejdet er bundet op på Paris-aftalens mål om at begrænse den globale temperaturstigning til maksimalt 1,5°C.

Mange års fokus på vedvarende energi

Industriens Pension har i mange år haft fokus på at integrere ESG-forhold i sine investeringsprocesser og identificere investeringsmuligheder i den grønne omstilling. Det afspejler sig i investeringer i blandt andet grønne virksomheder og ikke mindst vedvarende energiinfrastruktur globalt.

Industriens Pension er i fuld gang med at gøre klar til delmål for begrænsning af CO2-udledningen fra forskellige aktivklasser. Selskabet vil senest i foråret 2023 opsætte første delmål for CO2-reduktionen frem mod 2025.

- KCP

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

08.04.2026CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online