Hvad vi kan lære af de Jyske erfaringer med omstillingen af forsyningskæden

De seneste år har møbelkæden som en del af deres bæredygtighedsstrategi satset stort på togtransport og el-lastbiler. Der er ”ingen simpel løsning”, men Jysk’ erfaringer er et godt eksempel på de centrale problemer, der må løses for at sikre grøn transport i fremtiden.

Foto: Getty Images

02.04.2025

CSR.dk

Omstillingen til bæredygtige transportformer er et centralt indsatsområde i mange virksomheders logistikafdelinger, og hos Jysk har man i flere år arbejdet med at nedbringe klimabelastningen fra forsyningskæden. 

Indsatsen har særligt været gennem et øget brug af el-lastbiler og elektrisk togtransport. I Danmark anvender Jysk el-lastbiler til transport mellem havne og distributionscentre, blandt andet på ruten mellem Aarhus Havn og Jysks center i Uldum. 

Ifølge logistikdirektør Ole Thomsen forventer Jysk at reducere CO2-udledningen med 37 procent på denne strækning. El-lastbilerne giver samtidig værdifulde erfaringer, som skal danne grundlag for at udrulle teknologien på flere ruter.

På længere strækninger, hvor el-lastbiler endnu ikke er et realistisk alternativ, benytter Jysk i stedet elektriske tog. Eksempelvis transporteres containere fra Göteborg til Jysks distributionscenter i Nässjö med el-tog, og i flere lande som Tyskland, Polen og Bulgarien anvendes samme model med såkaldte dryports, godsterminaler langt fra kysten.

Udfordringer og erfaringer

Det er med indsatsen nu lykkedes Jysk at transportere hele 60 procent af deres containere med tog, men på trods af dette understreger Ole Thomsen, at der ikke findes en enkel løsning. 

Særligt el-lastbilernes rækkevidde og behovet for ladestationer begrænser mulighederne, så før el-lastbilen bliver et reelt alternativ til den konventionelle lastbil er det afgørende at få så pakket hver enkelte bil så tæt som muligt.

Derfor vil Jysk på strækninger, hvor den konventionelle lastbil stadig er den eneste mulighed, satse på modulvogntog, hvor to hængere sættes på én lastbil, i takt med løsningen bliver tilladt på flere strækninger i Europa.

For togtransporten er det en anden type udfordring, der kan sætte en stopper for udvidelsen. 

”Et tog har en fast kapacitet, og det kan være svært at tilpasse sig hurtigt til ændringer i efterspørgslen,” siger Ole Thomsen til Wood Supply og tilføjer, at omlastning før og efter togtransport kræver grundig planlægning.

På hver sin måde præsenterer omstillingen af logistikken forskellige problemer, der understreger kompleksiteten af opgaven. Overfor Wood Supply understreger Ole Thomsen imidlertid, at Jysk vil fortsætte til trods for udfordringerne, og at bæredygtighedsarbejdet er en naturlig udvikling af forretningen.

- lhs 

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.07.2025CSR.dk

Over 300 millioner kroner skal styrke SMV’ers grønne og digitale omstilling

14.07.2025CSR.dk

Bred opbakning: Kun tre lande i verden ignorerer Verdensmålene

11.07.2025CSR.dk

Amerikanske virksomheder tilpasser ESG-strategier efter politiske skift

10.07.2025CSR.dk

Over seks millioner udtjente mobiltelefoner samler støv: Recipo vil genanvende dem ansvarligt

09.07.2025CSR.dk

Ny rapport: Fremtidens arbejdsplads er bæredygtig, hvis det står til medarbejderne

09.07.2025Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Case Study: How furnipart Uses Cradle to Cradle Certified® as a Strategic Backbone

07.07.2025CSR.dk

Store virksomheder og investorer advarer mod at udvande bæredygtighedskrav

04.07.2025CSR.dk

Økonomer vil gentænke regnemodeller for klimatiltag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K