Hvad vi kan lære af de Jyske erfaringer med omstillingen af forsyningskæden

De seneste år har møbelkæden som en del af deres bæredygtighedsstrategi satset stort på togtransport og el-lastbiler. Der er ”ingen simpel løsning”, men Jysk’ erfaringer er et godt eksempel på de centrale problemer, der må løses for at sikre grøn transport i fremtiden.

Foto: Getty Images

02.04.2025

CSR.dk

Omstillingen til bæredygtige transportformer er et centralt indsatsområde i mange virksomheders logistikafdelinger, og hos Jysk har man i flere år arbejdet med at nedbringe klimabelastningen fra forsyningskæden. 

Indsatsen har særligt været gennem et øget brug af el-lastbiler og elektrisk togtransport. I Danmark anvender Jysk el-lastbiler til transport mellem havne og distributionscentre, blandt andet på ruten mellem Aarhus Havn og Jysks center i Uldum. 

Ifølge logistikdirektør Ole Thomsen forventer Jysk at reducere CO2-udledningen med 37 procent på denne strækning. El-lastbilerne giver samtidig værdifulde erfaringer, som skal danne grundlag for at udrulle teknologien på flere ruter.

På længere strækninger, hvor el-lastbiler endnu ikke er et realistisk alternativ, benytter Jysk i stedet elektriske tog. Eksempelvis transporteres containere fra Göteborg til Jysks distributionscenter i Nässjö med el-tog, og i flere lande som Tyskland, Polen og Bulgarien anvendes samme model med såkaldte dryports, godsterminaler langt fra kysten.

Udfordringer og erfaringer

Det er med indsatsen nu lykkedes Jysk at transportere hele 60 procent af deres containere med tog, men på trods af dette understreger Ole Thomsen, at der ikke findes en enkel løsning. 

Særligt el-lastbilernes rækkevidde og behovet for ladestationer begrænser mulighederne, så før el-lastbilen bliver et reelt alternativ til den konventionelle lastbil er det afgørende at få så pakket hver enkelte bil så tæt som muligt.

Derfor vil Jysk på strækninger, hvor den konventionelle lastbil stadig er den eneste mulighed, satse på modulvogntog, hvor to hængere sættes på én lastbil, i takt med løsningen bliver tilladt på flere strækninger i Europa.

For togtransporten er det en anden type udfordring, der kan sætte en stopper for udvidelsen. 

”Et tog har en fast kapacitet, og det kan være svært at tilpasse sig hurtigt til ændringer i efterspørgslen,” siger Ole Thomsen til Wood Supply og tilføjer, at omlastning før og efter togtransport kræver grundig planlægning.

På hver sin måde præsenterer omstillingen af logistikken forskellige problemer, der understreger kompleksiteten af opgaven. Overfor Wood Supply understreger Ole Thomsen imidlertid, at Jysk vil fortsætte til trods for udfordringerne, og at bæredygtighedsarbejdet er en naturlig udvikling af forretningen.

- lhs 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København