Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

Aftalen fra dette års klimatopmøde skuffer mange. Det realistiske håb ligger i samarbejder mellem dem, der gerne vil. Heriblandt virksomheder.

Foto: COP30

25.11.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Aftalen fra dette års COP, dvs. årsmødet for parterne i FN’s klimakonvention, holder med hiv og sving fast i tidligere indgåede aftaler og formuleringer. Men heller ikke mere end det.

Men uden for de officielle forhandlingslokaler er der anderledes tempo i udviklingen. Der lanceres nye initiativer og alliancer, som ofte har styr på finansieringen og især har fokus rettet på handling og implementering af løsninger gennem samarbejde. Eksempler på dette ses i tabellen neden for. 

I tabellen ses et udvalg af de initiativer og koalitioner, der blev lanceret sideløbende med de officielle forhandlinger på COP30.. Foto: CSR.dk

Brasilien, som var arrangør af COP’en, EU og en række andre nationer havde før mødet et håb om, at COP30 skulle munde ud i et løfte om en plan for udfasningen af fossile brændsler, afklaring af finansiering af klimatilpasning i de fattigste lande og en plan for at komme på sporet af maksimalt 1,5 grader mod år 2100. Det skete ikke. 

 

Virksomheder fortsætter arbejdet

  • En rapport fra organisationen Lederne, revisions- og konsulentvirksomheden EY og Danske Bank, der blev publiceret tidligere i 2025, slår fast, at 85 pct. af de adspurgte danske ledere mener, at ESG-arbejdet skaber forretningsfordele. 
  • En analyse fra Dansk Industri viser, at 70 procent af virksomhederne i undersøgelsen fastholder ambitionerne om bæredygtighed. 
  • En undersøgelse fra Accenture for FN’s Global Compact blandt 2.000 topchefer fra 128 lande konkluderer, at 99 pct. enten fastholder eller øger aktiviteterne relateret til bæredygtighed.

Geopolitikken bremser globale aftaler

Tænketanken CONCITO peger på, at de fleste heller ikke havde regnet med, at der kom den slags aftaler i hus. Ikke med den nuværende geopolitiske situation. 

”Efter hårde forhandlinger, der afspejlede den nye geopolitiske virkeligheds mudrede vande, fandt landene til sidst sammen om en aftale, der langt fra er perfekt, men som alligevel leverer reel fremgang på centrale områder,” siger Jens Mattias Clausen, som er EU-chef i CONCITO og leder er deres COP-delegation i deres pressemeddelelse. 

Også Dansk Industri fremhæver manglen på fælles retning i det globale samarbejde: 

”COP30 var fra start udfordret af et ændret geopolitisk landskab med tydelige kløfter mellem lande, der vil fremme den grønne omstilling, og lande, der forsøger at bremse den. Desværre fik de bagstræberiske kræfter sat et tydeligt aftryk på aftalen,” siger Anne Højer Simonsen, klimapolitisk chef i DI, på organisationens hjemmeside.

Koalitioner i stedet for en fælles retning

Udover manglen på fremdrift i aftaler, er der en tydelig konsekvens af den nuværende geopolitiske situation. Det er, at ideen om at man kan sætte en fælles global retning for nuværende er død. 

Det er COP’en et godt eksempel på. For den plan for udfasning af fossile brændsler, man ikke kunne få med i den fælles aftale, vil over 80 lande, heriblandt Danmark, nu arbejde videre med. På samme måde vil der blive arbejdet videre på at få en plan for at stoppe skovrydning. 

”Med COP30 beslutningen står det lysende klart, at fremdriften i global klimahandling i stigende grad skal forankres i lederskab blandt de regeringer, investorer og virksomheder, som forstår og vil den grønne omstilling. Modstanden mod tilstrækkeligt ambitiøse aftaler på COP’erne blandt fossile økonomier forhindrer, at COP’erne i sig selv kan levere det, der skal til nu, hvor vi er trådt ind i æraen for Parisaftalens konkrete gennemførelse. Omvendt er lederskabet blandt villige lande, byer og virksomheder større end nogensinde og de finder i stigende grad sammen i koalitioner og alliancer,” siger Jarl Krausing, international direktør i CONCITO, i tænketankens pressemeddelelse.

Tiden for de store aftaler er slut

En supplerende forklaring på COP’ernes manglende succes, kan man finde hos arkitekten bag Paris-aftalen, Christina Figueres. I et interview med Informations chefredaktør, Rune Lykkeberg, forklarede hun, at man skal ændre sine forventninger til COP’erne – også den, der netop er afsluttet:

”Den her COP er forskellig fra de andre COP’er. Og det vil de blive fremover. Det handler ikke om, at regeringer gennem forhandlinger skal nå frem til en stor aftale. 95 procent af det, de skal være enige om, er de blevet enige om. Men nu skal de så gå til side, fordi det handler om implementering. Det vigtigste nu er de konkrete planer for implementering og realiseringer af de løfter, som er indgået. Du vil ikke se én stor ny beslutning komme ud af COP, og du skal ikke dække det, som om det er målet,” sagde hun. 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle