Hotelkæde samler de specielle svar

Scandic Hotels har på deres enkelte hotellers hjemmesider samlet svarene på spørgsmål fra gæster med særlige behov, eksempelvis handikapadgang eller allergihensyn. Der bliver nemlig stadig større efterspørgsel på disse svar.

09.09.2009

CSR.dk

Scandic har over 150 hoteller rundt omkring i Nordeuropa og på samtlige hotellers individuelle hjemmesider vil potentielle gæster nu kunne finde svarene på de 80 mest stillede spørgsmål om for eksempel afstande på hotellets område, teleslynge, bredder på døråbninger osv. Alle hoteller ser forskellige ud og alle gæster har forskellige behov, og for at imødekomme dette har Scandic gennem længere tid målt og analyseret suiter og værelser, for at kunne præcisere hvilke forhindringer gæster i eksempelvis kørestol kan komme ud for. Det er der nemlig flere og flere der er interesserede i at vide.
”I dag rejser mennesker med handicap meget mere end tidligere. For nogle år siden kunne det være svært at fylde hotellernes handicapværelser på hverdage – i dag er de fuldt bookede stort set hver eneste dag. At tilbyde al den information vores gæster behøver for at føle sig trygge i forhold til rejsen, er en naturlig udvikling for Scandic, som har arbejdet aktivt med tilgængeligheden på vores hoteller siden 2003 og er blevet et forbillede for mange andre i branchen,” siger Frank Fiskers, koncernchef og administrerende direktør på Scandic.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

28.07.2026Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J