”Vi skal bruge vores store impact til noget positivt”

Hotel-, restaurations- og eventbranchen i Danmark trænger til større fokus på og samarbejde om bæredygtighed. Det vil BC Hospitality Group gerne løbe i gang. De starter med en brancheevent d. 28. august 2017.

Bæredygtig turisme er i fokus hos FN i 2017, og d. 28. august 2017 lancerer BC Hospitality Group en branchediskussion af emnet..

22.08.2017

CSR.dk

Om end det var et fint sted at starte tilbage i 90’erne, så er opfordringen til at bruge håndklæderne på værelset mere end en dag, ikke nok til at gøre hotelbranchen bæredygtig. I dag er der da også mange flere initiativer og erfaringer at trække på, men et samlet bud på en bæredygtig branche inden for det, man kalder hospitality, står ikke klart endnu. 

”Der er ikke særlig meget dialog eller samarbejde omkring bæredygtighed i branchen i dag. Vi vil gerne sætte gang i mere erfaringsudveksling, flere værktøjer og flere partnerskaber. Det kan være både internt i branchen, men i høj grad også med leverandører, så vi kan opdyrke synergier og få flere parter i spil,” forklarer Mireille Jacobsen, CSR Group Manager hos BC Hospitality Group. 

Derfor har BC Hospitality Group taget initiativ til en årlig brancheevent, under navnet Responsible Hospitality Day'17, som afholdes første gang d. 28. august 2017. (Program og tilmelding her). Her kan man møde en række af branchens aktører, og diskutere sig frem til nye ideer og inspiration. 

Stor branche, stor impact

Den nye event ligger fint i tråd med at FN har erklæret 2017 for internationalt bæredygtig turisme-år. Kigger man nærmere på turisme giver det god mening. Der er nemlig mere end en milliard internationale turister som rejser hvert år, og FN anslår at turisme har ansvaret for omkring fem procent af den globale udledning af CO2, og overnatninger etc. står for ca. 20 procent af de udledninger. 

“Vores branche har allerede stor impact og samtidig vokser sektoren hurtigt. Opgaven er, at få gjort den impact til noget positivt. Det handler selvfølgelig om miljø og klima, men også om investeringer i lokalsamfundet og integration af arbejdskraft,” siger Mireille Jacobsen. 

Tricket må være, at vise kunderne værdien af mere bæredygtige hoteller, restauranter og events. Og det kræver at branchen arbejder sammen. 

”Destinationen er jo København – ikke et givent hotel. Så vi skal finde værktøjer og løsninger sammen,” siger Mireille Jacobsen. 

Det kræver dog også, at kunderne begynder at integrere deres rejser og events i deres arbejde med CSR. 

”Masser af virksomheder arbejder jo med CSR og bæredygtighed, men når de så skal vælge overnatninger, bespisning og hvor de skal holde et event, så er det ikke et prioriteret område. Det synes vi er et paradoks, som vi gerne vil være med til at få opmærksomhed på,” afslutter Mireille Jacobsen. 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online