Horisont Gruppen lancerer nyt erhvervsmedie om økonomi

Horisont Gruppen a/s, som blandt andet udgiver Erhvervsmagasinet CSR, lancerer nyt magasin og website målrettet de økonomiansvarlige.

Horisont Gruppen, som blandt andet udgiver Erhvervsmagasinet CSR, udvider nu porteføljen med Erhvervsmagasinet Økonomi..

05.11.2013

CSR.dk

Direktør og partner i Horisont Gruppen Rasmus Brylle siger, at mediehuset har udviklet et stærkt koncept for sine medier og derfor er klar til at lancere endnu et erhvervsmagasin..

Mediehuset Horisont Gruppen a/s lancerer medio januar Erhvervsmagasinet Økonomi og udvider dermed sin portefølje af erhvervsmedier. Interesserede læsere og annoncører kan allerede tilmelde sig premieren på www.okonomi.dk.

Målet er, at det nye magasin bliver den væsentligste informationskilde for ledende medarbejdere beskæftiget med økonomi, regnskab og finansiering i det private erhvervsliv samt inden for det offentlige.

Erhvervsmagasinet Økonomi bliver både et trykt magasin, et ugentligt nyhedsbrev og et website. Website og ugentligt nyhedsbrev lanceres til januar, og kort tid efter udkommer den første trykte udgave af Erhvervsmagasinet Økonomi i ca. 8.000 eksemplarer, der sendes direkte til økonomichefer og øvrige medarbejdere beskæftiget med økonomi, regnskab og finansiering.

Afprøvet og godt mediekoncept
Med det nye tiltag eksekverer Horisont Gruppen den strategi, som mediehuset besluttede for et par år siden. Direktør og partner Rasmus Brylle forklarer:
”Vi trykker på knappen nu, fordi vi har et afprøvet og godt mediekoncept, der er klar til at blive rullet ud til flere titler, og fordi der er en vis opdrift i markedet. Vi vælger at satse på virksomhedernes økonomichefer og -direktører, fordi økonomifunktionen efter finanskrisen har fået en ny og mere indflydelsesrig rolle i virksomhederne”.

Målsætningen for Erhvervsmagasinet Økonomi er at levere høj redaktionel kvalitet gennem nyheder, interviews, reportager, ekspertindlæg, virksomhedscases og debatstof. Magasinet henvender sig til den ansvarlige for økonomifunktion i virksomheder med over 50 ansatte.

Digital transformation
Horisont Gruppen a/s har gennemgået en digital transformation og har udviklet et nyt forretningskoncept, hvor omdrejningspunktet er kommercielle partnerskaber, der giver virksomheder mulighed for selv at publicere artikler, cases, nyheder, pressemeddelelser, events, kurser, konferencer, jobopslag m.m. i et særskilt område på mediernes websites. Det koncept vil også blive tilbudt kunder på det nye Erhvervsmagasinet Økonomi – www.okonomi.dk

Horisont Gruppen udgiver i øjeblikket Erhvervsmagasinet CSR, Erhvervsmagasinet SCM, Erhvervsmagasinet Installatør og Erhvervsmagasinet designbase.

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.08.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen sætter fokus på balanceret livsstil med nye initiativer

18.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-neutral - hvornår må man sige det?

11.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Klimakompensation er ikke en fribillet

07.08.2025CSR.dk

Danmarks største kyllingeproducent beskyldt for greenwashing

07.08.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan får du både impact og forretningsværdi ud af ESG-kommunikationen

05.08.20253H Law

Sponseret

Velkommen til Den Grønne Lovguide

24.07.2025Klappir Nordic ApS

Sponseret

Partnerskabet mellem HUBIS og Klappir

24.07.2025MäRK

Sponseret

ESG skal mærkes – ikke markedsføres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Løft kvaliteten med Process FMEA

Formålet med dette kursus er at give deltagerne en grundlæggende forståelse af Failure Mode Effects Analysis metoden (FMEA), som anvendes til at identificere og analysere potentielle fejl i produkter og processer. Kurset giver dig værktøjer til at forbedre kvaliteten og pålideligheden af dit arbejde med kvalitetsforbedringer i processer og produkter.

Dato

26.08.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

26.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
LCA og EPD inden for byggebranchen

Inden for byggebranchen spiller LCA (Life Cycle Assessment) og EPD (Environmental Product Declaration) en central rolle i arbejdet med bæredygtigt byggeri og kortlægning af produkters og bygningers miljøpåvirkning.

Dato

26.08.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup