H&M Foundation forlænger samarbejde om at finde model for CO2-positiv modebranche

Et nyt fem-årigt samarbejde imellem H&M Foundation og The Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel har ambitioner om en CO2-positiv modeindustri.

07.01.2021

CSR.dk

H&M Foundation og The Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel (HKRITA) har netop indgået et nyt fem årigt partnerskab, der har til formål at finde en helt igennem bæredygtig løsning til modeindustrien. 

Det nye samarbejde, der går under navnet ’The Planet First Program’ kommer til at arbejde med en holistisk tilgang til bæredygtighed, hvor alting afhænger af hinanden. Områder som vand, land, verdenshavene, klima og biodiversitet er på dagsordenen i projektet. Målet er ikke blot at skabe en CO2-neutral industri, men at gøre den positiv, så den i stedet bidrager til optimerede klimaforhold. 

Læs også: Ny banebrydende teknologi kan skille polyester og bomuld ad

Projektet er støttet af både H&M Foundation og Hong Kong Government’s Innovation & Technology Fund og har et samlet budget på mere end 600 millioner danske kroner over fem år. Det gør projektet til det hidtil mest ambitiøse af sin slags indenfor modeindustrien.

Planet First vil bl.a. oprette et åbent værksted i Hong Kong, hvor innovationsfolk, forskere, leverandører og tøjmærker kan mødes og teste nye ideer, så de kan udvikles til skala på kortere tid. Det kan være en del af løsningen på et centralt problem for tekstilinnovationsfolk, nemlig at de mangler adgang til udstyr og virksomheder i branchen. 

Hvad gamle fibre kan bruges til
De to parter har tidligere arbejdet sammen i projektet ’Recycling Revolution’, der fokuserede på genanvendelse af blandede fibre (som ellers hidtil ikke havde været muligt) og mundede ud i en ny teknologi kaldet ’Green Machine’. Teknologien kan håndtere polyester/bomuldsblandinger, der ved hjælp af varme-teknologi skilles ad. Polyesteren kan derefter laves til nye tekstiler, men bomuldsdelen bliver til et pulver, der ikke umiddelbart kan blive tekstil igen.

I forbindelse med lancering af den nye teknologi meldte H&M Foundation ud, at netop udfordringen med bomulden, var noget de ville arbejde videre med .

Læs også: Fremtidens bomuld kan komme fra regenerativt landbrug

Det nye projekt ’The Planet First Program’ kommer blandt andet til at arbejde konkret med netop denne problemstilling. Man arbejder allerede med en japansk fiberproducent om at lave nye tekstiler ud af et polyesterpulver fra'Green Machine', og der er også et pilotprogram i gang i Indien, i samarbejde med en af landets største producenter af tøj, hvor bomuldspulveret bliver brugt i jorden under dyrkelse af ny bomuld. Grundet pulverets høje absorberingsevne, ser det ud til at have en særdeles positiv effekt på jordens evne til at optage vand. De første resultater af pilotprojektet viser 20 procent bedre udbytte og bomuldsfibrene var også både længere og stærkere. Planet First arbejder også 

Et andet projekt i Planet First-porteføljen handler om at udvikle teknologier, som kan fange og lagre CO2 i tøj. 

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online