H&M Foundation forlænger samarbejde om at finde model for CO2-positiv modebranche

Et nyt fem-årigt samarbejde imellem H&M Foundation og The Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel har ambitioner om en CO2-positiv modeindustri.

07.01.2021

CSR.dk

H&M Foundation og The Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel (HKRITA) har netop indgået et nyt fem årigt partnerskab, der har til formål at finde en helt igennem bæredygtig løsning til modeindustrien. 

Det nye samarbejde, der går under navnet ’The Planet First Program’ kommer til at arbejde med en holistisk tilgang til bæredygtighed, hvor alting afhænger af hinanden. Områder som vand, land, verdenshavene, klima og biodiversitet er på dagsordenen i projektet. Målet er ikke blot at skabe en CO2-neutral industri, men at gøre den positiv, så den i stedet bidrager til optimerede klimaforhold. 

Læs også: Ny banebrydende teknologi kan skille polyester og bomuld ad

Projektet er støttet af både H&M Foundation og Hong Kong Government’s Innovation & Technology Fund og har et samlet budget på mere end 600 millioner danske kroner over fem år. Det gør projektet til det hidtil mest ambitiøse af sin slags indenfor modeindustrien.

Planet First vil bl.a. oprette et åbent værksted i Hong Kong, hvor innovationsfolk, forskere, leverandører og tøjmærker kan mødes og teste nye ideer, så de kan udvikles til skala på kortere tid. Det kan være en del af løsningen på et centralt problem for tekstilinnovationsfolk, nemlig at de mangler adgang til udstyr og virksomheder i branchen. 

Hvad gamle fibre kan bruges til
De to parter har tidligere arbejdet sammen i projektet ’Recycling Revolution’, der fokuserede på genanvendelse af blandede fibre (som ellers hidtil ikke havde været muligt) og mundede ud i en ny teknologi kaldet ’Green Machine’. Teknologien kan håndtere polyester/bomuldsblandinger, der ved hjælp af varme-teknologi skilles ad. Polyesteren kan derefter laves til nye tekstiler, men bomuldsdelen bliver til et pulver, der ikke umiddelbart kan blive tekstil igen.

I forbindelse med lancering af den nye teknologi meldte H&M Foundation ud, at netop udfordringen med bomulden, var noget de ville arbejde videre med .

Læs også: Fremtidens bomuld kan komme fra regenerativt landbrug

Det nye projekt ’The Planet First Program’ kommer blandt andet til at arbejde konkret med netop denne problemstilling. Man arbejder allerede med en japansk fiberproducent om at lave nye tekstiler ud af et polyesterpulver fra'Green Machine', og der er også et pilotprogram i gang i Indien, i samarbejde med en af landets største producenter af tøj, hvor bomuldspulveret bliver brugt i jorden under dyrkelse af ny bomuld. Grundet pulverets høje absorberingsevne, ser det ud til at have en særdeles positiv effekt på jordens evne til at optage vand. De første resultater af pilotprojektet viser 20 procent bedre udbytte og bomuldsfibrene var også både længere og stærkere. Planet First arbejder også 

Et andet projekt i Planet First-porteføljen handler om at udvikle teknologier, som kan fange og lagre CO2 i tøj. 

- MTN

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

25.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Ny bestyrelse i UN Global Compact Network Denmark

25.04.2025CSR.dk

Grønne startups boomer: Men investorerne tøver

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

23.04.2025CSR.dk

Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

23.04.2025CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle