Grundfos Projektpris til vandrensningsprojekter

Grundfos Projektpris går i år til to grupper fra Aalborg Universitet. Begge projekter giver nye bud på, hvordan vandrensningen kan blive endnu bedre.

09.11.2012

CSR.dk

Tre ingeniørstuderende fra Aalborg Universitet vinder årets udgave af Grundfos Projektpris, efter at have lavet projekter ved Grundfos om vandrensning.

Der er 25.000 kroner til deling blandt de tre studerende: Morten Aalbæk Kristensen og makkerparret Lasse Christiansen og Dennis Achton Nielsen.  

Kendt viden i nyt felt
Lasse Christiansen og Dennis Achton Nielsens projekt undersøger overfladen på membraner til vandrensning og hedder "Thin antifouling film deposition on commercially available ceramic membrane filters".

Læs også: Min vej til CSR-jobbet: Francesco Navarrini, Grundfos

Projektets styrke er blandt andet, at det fokuserer på at anvende viden fra de to studerendes eget felt, nanovidenskab, til at finde en ny måde at lave belægning til de membraner, man bruger til vandrensning.

Spildevand i computermodeller
Årets andet vindende ingeniørprojekt er lavet af Morten Aalbæk Kristensen. Projektet hedder "ASM and CFD for analysis of areated process tank performances". Det er en undersøgelse af den spildevandsrensning, man anvender i dag. Morten Aalbæk undersøger ved forsøg reaktionerne i processen, og sammenholder det med de computermodeller, man anvender.

Grundfos Projektpris gives til studerende, der har været i praktik eller har skrevet afgangsprojekt hos Grundfos inden for det seneste år op til prisuddelingen.

-LA

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle