Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

En ny magtkortlægning viser, at erhvervsorganisationer og store udledere sidder tungt på den grønne magt i Danmark, mens grønne civilsamfundsorganisationer næsten ikke er repræsenteret. Det kan påvirke både tempo og retning i den grønne omstilling.

Foto: 123rf.com

05.06.2025

CSR.dk

Det er ikke de grønne organisationer, men derimod repræsentanter for industri, eksport og udledningstunge erhverv, der tegner sig for størstedelen af den grønne magt i Danmark. Det viser en ny undersøgelse af den danske magtelite, som magtforskerne Christoph Ellersgaard og Anton Grau Larsen står bag.

Kortlægningen bygger på netværksanalyser af 400 centrale personer i den danske magtelite og identificerer de aktører, der har størst indflydelse på klimapolitikken. Her fremgår det tydeligt, at interesseorganisationer som Landbrug & Fødevarer og store virksomheder som Danish Crown og Aalborg Portland har centrale pladser i magtnetværket. Til gengæld er grønne organisationer som Danmarks Naturfredningsforening og Concito næsten fraværende.

”Personer fra interesseorganisationerne for erhvervsliv og industri er den dominerende part. Og landbrug og fødevareindustrien er langt bedre integreret end eksempelvis de grønne organisationer. Vi ser en massiv overrepræsentation fra erhvervslivets side i de her magtnetværk”, siger Christoph Ellersgaard til Zetland.

Undersøgelsen peger også på, at selvom toppolitikere har stor formel magt, er meget af den reelle indflydelse overladt til erhvervslivet. Det rejser spørgsmål om, hvem der reelt sætter retningen for den grønne omstilling i Danmark.

Civilsamfundets svækkede stemme

Når grønne organisationer er underrepræsenterede i magtens centrum, risikerer det ifølge forskerne at skabe en skæv prioritering i klimapolitikken. Hvis der ikke er stærke civilsamfundsrøster ved bordet, kan de brede samfundsinteresser og klimavidenskabelige perspektiver blive trængt i baggrunden af snævre erhvervsinteresser.

Omvendt peger flere aktører på, at den stærke erhvervsrepræsentation også sikrer, at klimaløsninger får opbakning fra dem, der skal udføre dem. Connie Hedegaard, tidligere klimakommissær og nu bestyrelsesmedlem i blandt andet Danfoss, siger til Zetland:

”Selvom jeg er meget utålmodig på klimaets vegne, kan jeg godt forstå, at man politisk har tænkt, at hvis vi ender i en politisk aftale, hvor vi gør det rigtige, men hele landbruget går voldsomt ud imod det, så er det at foretrække, at man tager omvejen og finder kompromiser”.

Historisk har civilsamfundsorganisationer som landbruget og fagbevægelsen også skulle kæmpe sig til en plads i magten. Christoph Ellersgaard mener, at grønne organisationer kan gøre det samme, hvis de bliver stærkere og mere organiserede.

Her fremhæver han den grønne trepart som eksempel. Her lykkedes det blandt andet Danmarks Naturfredningsforening at få en plads ved bordet sammen med erhvervsorganisationer og myndigheder. 

Selvom deltagelsen stadig sker på yderste mandat, viser det ifølge magtforskerne, at det grønne civilsamfund er begyndt at få fodfæste i centrale forhandlinger. Det kan blive første skridt i en udvikling, hvor grønne organisationer går samme vej som tidligere sociale bevægelser og vinder reel indflydelse.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

10.09.2025CSR.dk

Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

08.09.2025CSR.dk

Microsoft dominerer markedet for klimakreditter blandt tech-giganter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense