Green Building Council Denmark bliver til Rådet for Bæredygtigt Byggeri

Eksplosiv vækst i medlemmer og den dagsorden, de varetager, får Danmarks nok største bygge-NGO til at skifte til mere retvisnde navn.

NGO'en med det nye navn og logo har tre personer i sin øverste ledelse, fra venstre: Mette Qvist, direktør; Frederik Waitz, vicedirektør; Sisse Normann Calguinheim, vicedirektør. Foto: Rådet for Bæredygtigt Byggeri: .

24.01.2023

CSR.dk

De seneste år har Green Building Council Denmark oplevet en eksplosiv vækst i antallet af medlemmer og er i dag en af Danmarks største grønne NGO’er med 50 medarbejdere og over 700 medlemsvirksomheder. Denne udvikling markeres i dag ved, at organisationen skifter navn fra Green Building Council Denmark til Rådet for Bæredygtigt Byggeri

Bygge- og ejendomssektoren står for omtrent 30 procent af Danmarks CO2-udledninger, og har derfor et stort ansvar for at skubbe på i den tvingende nødvendige grønne omstilling.  Siden 2010 har medlemsorganisationen, som i dag skifter navn, arbejdet for at skabe en fælles retning for bæredygtighed i byggeriet. Det er på mange måder lykkedes at etablere et branchesprog for bæredygtighed, men det er kun første skridt på vejen mod en bæredygtig branche.

”Med navneskiftet markerer vi, at vores organisation og hele bygge- og ejendomsbranchen er et nyt sted i dag. Vi behøver ikke længere bruge vores energi på at overbevise om, at bæredygtighed er vejen frem. Tiden er kommet til at accelerere omstillingen, og det skal gå stærkt. Er man som virksomhed ikke klar, er det ved at være sidste udkald” siger Mette Qvist, som er direktør for Rådet for Bæredygtigt Byggeri.

Lang vej endnu
”Først og fremmest må vi som branche anerkende, at vi er en stor del af problemet. Og hvis vi fortsat skal bygge i fremtiden, skal vi være en stor del at løsningen” udtaler Mette Qvist, som er direktør for Rådet for Bæredygtigt Byggeri.

Den tidligere regering tog hul på opgaven med blandt andet den Nationale Strategi for bæredygtigt byggeri. Dette har resulteret i, at der fra årsskiftet kom krav i bygningsreglementet om, at alle byggerier per 1. januar 2023 skal måle på CO2, og større byggerier har fået sat etCO2-udledningsloft.

Rådet for Bæredygtigt Byggeris arbejdsområder

DGNB
Rådet for Bæredygtigt Byggeri (RBB) administrerer og udvikler certificeringssystemet DGNB, der anvendes til at evaluere bæredygtigheden af byggeri, bygninger og byudvikling i Danmark.

EU-Taksonomi
RBB står bag branchens fælles oversættelse af EU-taksonomien til den danske bygge- og ejendomsbranche. Derudover udfører de tredjepartsvalidering af efterlevelse af taksonomiens kriterier.

Kurser og uddannelse
Gennem en lang række kurser og uddannelser, udvikler RBB bæredygtige kompetencer i alle led af dansk byggeri. 

Udviklingsprojekter
RBB leder og deltager i en lang række udviklingsprojekter i Danmark og internationalt.

Vidensdeling
RBB deler sin viden og erfaringer gennem udgivelser, indspark i den offentlige debat, egne arramgementer og som oplægsholdere på andres. 

Men tal fra forskellige aktører i byggebranchen og forskningsverdenen viser, at branchen er langt fra at blive absolut bæredygtig.  Sålees har projektet Reduction Roadmap beregnet, at det vil kræve en reduktion af CO2-udledningerne på op i mod 96 procent i byggebranchen for at efterleve Paris-aftalen og bygge indenfor planetens CO2-grænse.

Læs også: Green Building Council Denmark lancerer ny planetær-certificering

”Selvom målet virker umuligt og langt væk, oplever vi en stor vilje fra branchen for at omstille sig til en mere bæredygtig fremtid. Vi har lige nu et momentum, som skal udnyttes fuldt ud” udtaler Mette Qvist, som er direktør for Rådet for Bæredygtigt Byggeri.

Løsningen skal være fælles
De sidste ti år har bæredygtighedsarbejdet i branchen handlet om at stille krav, lære at beregne og dokumentere tiltag i en mere bæredygtig retning. Grundlæggende er ideen, at det skal være specifikt, og kunne måles for at kunne ændres. Næste skridt er nu, i markant større grad, at øge vores krav til, hvor bæredygtigt et byggeri eller driften af en bygning skal være.

Det er ikke bare byggebranchen, som skal se ind ad de kommende år, hvis det skal være realistisk at nå de danske og globale klima- og bæredygtighedsmålsætninger. Der skal en større samfundsdiskussion til.

Det er svære men nødvendige diskussioner, som Rådet for Bæredygtigt Byggeri i den kommende tid, vil starte op for. Skal vi fortsat bygge nyt i det omfang vi gør i dag? Skal vi fortsætte med at rydde natur for at opføre nye boligområder? Hvad skal rives ned, og måske vigtigst, hvad skal ikke rives ned? Og hvad er der politisk opbakning til?

Den samtale vil Rådet for Bæredygtigt Byggeri gerne byde ind på. 

”Vi påstår ikke, at vi har den perfekte løsning på bygge- og ejendomsbranchens udfordringer, men vi vil i stigende grad sætte os for bordenden med højere krav, og bringe dokumentation samt fakta med, når retningen for fremtiden skal defineres. Jeg plejer at sige, at vi ikke må lade det perfekte blive det godes fjende,” udtaler Mette Qvist.

- EHS

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: bæredygtigt byggeri

Relateret indhold

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Beierholm
Kursus
Sustainability Management i praksis - København maj 2026

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

03.03.2026

Tid

09:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle