Grøn investering skal skabe 800 job

Kommunerne i Syddanmark går sammen om at investere i energirenoveringer i både offentlige og private boliger. Håbet er at investeringerne vil skabe 800 nye jobs.

11.09.2012

CSR.dk

FAKTA

Om ELENA: ELENA er et finansieringsinitiativ lanceret af Europa-Kommisionen og Den Europæiske Investeringsbank, der skal hjælpe lokale og regionale myndigheder med at foretage investeringer i energieffektivitet og vedvarende energi. Mindstekravet er en samlet investering på 50 millioner euro. 

Om Grøn Erhvervsvækst: Grøn Erhvervsvækst er et non-profit, privat/offentligt partnerskab bestående af 17 partnere heraf Middelfart, Kolding og Odense kommuner, der har som mål at skabe 300 nye job indenfor energieffektivisering af bygninger i Region Syddanmark. Grøn Erhvervsvækst er støttet af EU og Syddansk Vækstforum.

Region Syddanmark og det privat/offentlige partnerskab Grøn Erhvervsvækst har taget initiativ til at samle de syddanske kommuner i det fælles EU-projekt ”Elena”, for at fremme grøn vækst og energibesparelser.

Parterne skal sammenlagt investere 400 millioner kroner i energieffektiviseringer i offentlige bygninger, og Region Syddanmark vil samtidig forsøge at sætte skub i markedet for energirenovering af private bygninger.

Læs også: Kommuner bryder aftaler om energibesparelser 

Investeringen på 400 millioner kroner ventes at generere 600-800 job og en CO2-reduktion på 12.000 tons. Ved at gå sammen i et fælles projekt i denne størrelsesorden er det muligt for parterne at opnå starthjælp fra Den Europæiske Investeringsbank på cirka 20 millioner kroner.

Tre områder forbedres
”Investering i energirenovering er en vej til vækst. Det er afgørende for mig, at vi med et projekt kan forbedre tre områder: Vi sparer penge, vi skåner miljøet og vi giver væksten og beskæftigelsen et boost,” siger regionsrådsformand Carl Holst (V) i en pressemeddelelse.

Læs også: Kommunale klimastrategier er mangelfulde

Han deltog for nylig i et møde med regionens 22 kommuner, hvor planerne blev fremlagt. Hvis størstedelen af kommunerne giver tilsagn, kan projektet fortsætte.

”Her har vi et projekt, hvor vi kan sætte ekstra gang i en erhvervsudvikling, der ligger helt i tråd med vores klimastrategi. Jeg kan kun opfordre kommunerne til at være med, for samtlige kommuner har allerede fokus på energieffektivisering, og nu har vi mulighed for at forene kræfterne,” siger Carl Holst.

-LA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense