Grøn investering skal skabe 800 job

Kommunerne i Syddanmark går sammen om at investere i energirenoveringer i både offentlige og private boliger. Håbet er at investeringerne vil skabe 800 nye jobs.

11.09.2012

CSR.dk

FAKTA

Om ELENA: ELENA er et finansieringsinitiativ lanceret af Europa-Kommisionen og Den Europæiske Investeringsbank, der skal hjælpe lokale og regionale myndigheder med at foretage investeringer i energieffektivitet og vedvarende energi. Mindstekravet er en samlet investering på 50 millioner euro. 

Om Grøn Erhvervsvækst: Grøn Erhvervsvækst er et non-profit, privat/offentligt partnerskab bestående af 17 partnere heraf Middelfart, Kolding og Odense kommuner, der har som mål at skabe 300 nye job indenfor energieffektivisering af bygninger i Region Syddanmark. Grøn Erhvervsvækst er støttet af EU og Syddansk Vækstforum.

Region Syddanmark og det privat/offentlige partnerskab Grøn Erhvervsvækst har taget initiativ til at samle de syddanske kommuner i det fælles EU-projekt ”Elena”, for at fremme grøn vækst og energibesparelser.

Parterne skal sammenlagt investere 400 millioner kroner i energieffektiviseringer i offentlige bygninger, og Region Syddanmark vil samtidig forsøge at sætte skub i markedet for energirenovering af private bygninger.

Læs også: Kommuner bryder aftaler om energibesparelser 

Investeringen på 400 millioner kroner ventes at generere 600-800 job og en CO2-reduktion på 12.000 tons. Ved at gå sammen i et fælles projekt i denne størrelsesorden er det muligt for parterne at opnå starthjælp fra Den Europæiske Investeringsbank på cirka 20 millioner kroner.

Tre områder forbedres
”Investering i energirenovering er en vej til vækst. Det er afgørende for mig, at vi med et projekt kan forbedre tre områder: Vi sparer penge, vi skåner miljøet og vi giver væksten og beskæftigelsen et boost,” siger regionsrådsformand Carl Holst (V) i en pressemeddelelse.

Læs også: Kommunale klimastrategier er mangelfulde

Han deltog for nylig i et møde med regionens 22 kommuner, hvor planerne blev fremlagt. Hvis størstedelen af kommunerne giver tilsagn, kan projektet fortsætte.

”Her har vi et projekt, hvor vi kan sætte ekstra gang i en erhvervsudvikling, der ligger helt i tråd med vores klimastrategi. Jeg kan kun opfordre kommunerne til at være med, for samtlige kommuner har allerede fokus på energieffektivisering, og nu har vi mulighed for at forene kræfterne,” siger Carl Holst.

-LA

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

22.10.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia