Kommuner bryder aftaler om energibesparelser

Netop som Energistyrelsen har besluttet at nedlægge alle kurveknækker-aftaler med kommuner og virksomheder, er der for første gang offentliggjort tal på, hvordan ”kurveknækkerne” klarer sig. Rødovre Kommune og Odsherred Kommune dumper med et brag, mens Mariager Fjord Kommune og Rebild Kommune kan fremvise store energibesparelser.

15.08.2012

Lasse Andersen, CSR.dk

Hvad er en kurveknækker-aftale?

  • Konceptet går ud på at tilbyde kommuner, regioner og staten en aftale, der har til formål at vende energiforbruget ved at fastsætte mål for, hvordan der skal spares.
  • Bag konceptet stod frem til 1. juli 2012 Go´ Energi, som var en uvildig offentlig organisation med egen bestyrelse. Go’ Energi er nu blevet nedlagt, og kurveknækker-konceptet er efterfølgende blevet varetaget af Energistyrelsen, som netop har valgt at opsige alle eksisterende kurveknækker-aftaler.
  • Kurveknækker-konceptet blev skabt i 2008 og har været en kvantitativ succes. Eksempelvis har 2 ud af 3 kommuner i dag en kurveknækker-aftale, og de har dermed modtaget hjælp fra en uvildig coach samt fået en række værktøjer til at reducere energiforbruget.
  • Kurveknækkerne har forpligtiget sig til at reducere energiforbruget med en bestemt procentdel i løbet af aftaleperioden.

Kilde: Go' Energi

Det er langt fra alle kommuner og virksomheder, der har indgået en såkaldt kurveknækker-aftale, som rent faktisk formår at skrue ned for energiforbruget.   

Det viser publikationen ”Udvikling af kurveknækkernes energiforbrug i 2011”, som netop er blevet offentliggjort - stort set samtidig med at Energistyrelsen har besluttet at lukke alle eksisterende kurveknækker-aftaler indenfor de kommende tre måneder.

Læs også: Slut med kurveknækker-aftaler

Oplysningerne om kurveknækkernes bestræbelser i 2011 er dog yderst interessante, da resultaterne fra 2008 – 2010 har været hemmeligholdt af Go’ Energi, som tidligere fasciliterede aftalerne.

Læs også: Resultater af kommunale energiaftaler hemmeligholdes

Kurven knækker den forkerte vej
De nye tal viser, at ord og handling ikke altid følges ad i kommunerne. Således har Hvidovre Kommune (2 % el, 2 % varme), Rødovre Kommune(3 procent el, 3 % varme) og Odsherred Kommune(14 % el, 12 % varme) formået at øge energiforbruget til trods for, at kommunerne har underskrevet en kurveknækker-aftale om at gøre det modsatte.

Til de tre kommuners forsvar skal det dog nævnes, at de trods alt har indberettet deres forbrug og dermed står ved deres resultater. Det har Lejre, Holbæk, Guldborgsund og Assens Kommune helt undladt at gøre.

Ernest & Young er duks
Opgørelsen over kurveknækkernes resultater rummer dog også rene solskinshistorier. Blandt andet er det lykkedes Mariager Fjord Kommune at reducere elforbruget med 18 procent, mens varmeforbruget er skåret ned med hele 22 procent. Rebild Kommune ligger også i top med el-besparelser på 7 procent og varmebesparelser på 16 procent.

Blandt de virksomheder, der har kurveknækker-aftaler, er Ernest & Young i særklasse. Revisions-virksomheden har reduceret elforbruget med 25 procent og varmeforbruget med 41 procent.  

Svært at nå egne mål
Derudover viser tallene, at der er et bredt midterfelt af kommuner og virksomheder, der godt nok har realiseret energibesparelser, men ikke formår at leve op til de mål, de selv har sat. Her finder man blandt andet Faaborg-Midtfyn Kommune, Morsø Kommune, mens kommuner som Tårnby Kommune og Lyngby-Taarbæk Kommune formår at nå deres mål, når det kommer til elforbrug, men ikke når det gælder besparelser på varmen.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

23.09.2026CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)