Global undersøgelse: Næsten alle vil gerne ofre noget for klimaet

Næsten 70 procent vil afgive en procent af deres indkomst, 86 procent synes at man som borgere må gøre noget og næsten 90 procent er enige i at de ønsker mere handling fra deres regering. Det hele for at bremse klimaforandringerne.

16.02.2024

CSR.dk

I 125 lande er 130.000 mennesker blevet interviewet om deres holdninger til og villighed til selv at bidrage til kampen mod klimaforandringer. Den overordnede konklusion er, at der er massiv, global støtte til klimahandling. Det fremgår af en nyligt publiceret forskningsartikel i Nature Climate Change

Støtten rækker både til et ønske om politisk indsats og villighed til at afgive en mindre del af deres månedlige indkomst, hvis det kan hjælpe. 

”Resultaterne er afgjort opløftende, men også overraskende,” siger økonomen Felix Chopra, der forsker i adfærdsøkonomi på Økonomisk Institut, Københavns Universitet, og er en af forskerne bag undersøgelsen til Information, som har skrevet en længere artikel om undersøgelsen. 

”Vi havde godt nok ventet at finde stærk opbakning til klimahandling i nogle af de undersøgte lande, men vi var virkelig overraskede over, at andelen af befolkningen, der støtter klimavenlige sociale normer og forlanger mere politisk handling fra deres nationale regeringer er meget høj i næsten alle lande i undersøgelsen.”

Falsk forestilling at andre er ligeglade

De lige knap 130.000 mennesker, som er blevet interviewet, udgør et repræsentativt udsnit af befolkningen i lande, som udleder 96 procent af verdens drivhusgasser, repræsenterer 96 procent af det globale BNP og 92 procent af den globale befolkning. 

Et andet emne, der blev bedt om at forholde sig til, var, hvad de tror andre mener og tænker. I svarene på det spørgsmål ligger en mulig forklaring på, hvorfor afstanden mellem holdning og handling ofte er overraskende stor. 

Der er i undersøgelsen en afstand på 26 procentpoint mellem den andel af de adspurgte, som erklærer sig villige til at bidrage med en procent af deres indkomst til klimahandling, og så den andel undersøgelsesdeltagerne forestiller sig vil bidrage. 

Vi handler kun, hvis vi tror andre er med

Konstateringen af den fejlopfattelse er vigtigere, end man måske tror. For adfærdsforskerne, som f.eks. Felix Chopra, der er medforfatter til artiklen i Nature Climate Change, kan forklare, at det er et velkendt faktum, at mennesker er mere tilbøjelige til at bidrage til fælles mål, hvis de tror på, at andre gør det samme. 

Information har spurt Felix Chopra, hvorfor mennesker tror, at andre ikke er villige til at ofre noget for klimaet. Han peger på, at der i den offentlige debat bliver givet meget opmærksomhed til klimaskeptikere og særlige interessegrupper. 

Anbefalingen fra forskerne er, at man nok kunne have mere ud af at fortælle om den klimahandling, der faktisk sker, og understrege, at hvis man er villig til og faktisk handler for klimaet, så bliver man en del af et stort globalt fællesskab.

- EHS

Hvad mener danskerne?

72 procent af de danske husholdninger er villige til at bidrage med én procent af deres månedlige indkomst til kampen mod klimaændringer.

91 procent støtter klimavenlige sociale normer.

73 procent vil have forstærket politisk handling.

35 procent af danskerne tror, at flertallet af landets befolkning er villige til at bidrage.

Kilde: Peter Andre o.a.: Globally representative evidence on the actual and perceived support for climate action, Nature Climate Change, 9. feb. 2024

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Etisk Handel Danmark
Webinar
Launch of Responsible Procurement of Solar Panels Guide – Webinar

This webinar, hosted by the ethical trading initiatives of Sweden, Norway and Denmark launches a guide for responsible procurement of solar panels in light of the risks of forced labour in the supply chain.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online