Generation Y: Erhvervslivet skal løse samfundets største udfordringer

Unge forventer i stigende grad, at virksomheder bidrager til at løse de største udfordringer i samfundet. Det viser en ny global analyse foretaget blandt 8.500 unge.

På verdensplan forventer Y-generationen, at virksomheder løser samfundets problemer. .

01.10.2014

Katrine L. Zachariassen, CSR.dk

Står det til unge inden for den såkaldte Generation Y, skal erhvervslivet i fremtiden være med til at løse samfundets største udfordringer. En netop offentliggjort global analyse, foretaget af kommunikationsbureauet Mslgroup, viser, at virksomheder med en stærk værdimæssig forankring står stærkest på fremtidens marked.

I alt har 8.500 unge fra 17 lande – herunder Danmark – blandt andet svaret på, hvilken rolle de forventer, at virksomheder og organisationer skal spille i fremtidens samfund, hvad samfundsansvar betyder for dem, og hvad de forventer, samfundet tager sig af. Resultatet er klart: Generation Y (unge født mellem 1977 og 1994) har høje forventninger til erhvervslivet og regner med, at virksomheder kommer på banen, når det gælder samfundsmæssige udfordringer.

Læs også: Unge forventer sig mere af erhvervslivet

82 procent af de adspurgte ønsker, at erhvervslivet indtager en mere aktiv rolle, mens 75 procent mener, at staten alene ikke kan løse de udfordinger, samfundet står overfor. Derudover angiver to tredjedele, at de vil skifte varemærker grundet ringe bæredygtighed eller manglende ansvarlighedstiltag.

”Y-generationen er den største, mest forskelligartede og indflydelsesrige generation til dato. De er vokset op i en anderledes, digital og global verden, og er som sådan den mest uddannede, berejste og købedygtige generation til dato. Det har gjort dem mere kritiske både som forbrugere og borgere”, siger Marie Honoré, manager i Mslgroup Danmark, i en pressemeddelelse.

Virksomheder skal bevise en konkret værdi
Analysen, som er baseret på et internetbaseret spørgeskema, viser, at Y-generationen forventer, at virksomheder fremover skal løse udfordringer inden for miljø, økonomi og sundhed.

Dog er det af endnu større betydning, at virksomheder gør en indsats der, hvor de naturligt sætter et aftryk. Indsatsen skal være så konkret, at den egentlige forskel er tydelig, og det skal være muligt som medarbejder eller kunde at engagere sig i sagen.

Læs også: Forbrugere vil gå langt for bæredygtig levering

”Generation Y er game changere både generelt og konkret i deres forventninger til erhvervslivet. De ønsker at skabe forandring, og de har meget præcise forventninger til, hvordan virksomheder og brands skal ledes på den baggrund. Man kan lidt forenklet sige, at virksomhedens pris for at fange de unges opmærksomhed og loyalitet er at bevise den konkrete værdi, man bidrager til – ud over til virksomhedens ejere – og inviterer de unge til at tage del i den”, siger Marie Honoré.

Ifølge Marie Honoré har unge på verdensplan en forventning om, at virksomheder tager visionerne alvorlige og efterlever ambitionerne både i ord og handling. Det væsentlige er ikke, hvad virksomhederne gør, men hvorfor de gør det.

Danske unge skiller sig ud
Spørgeskemaet er blevet besvaret af unge fra lande i hele verden: USA, England, Hong Kong, Indien, Japan, Mexico med flere. Men svarene fra Danmark skiller sig på visse punkter ud.

En afvigelse ses blandt andet i forhold til prioritering af mærkesager inden for både det private og offentlige erhvervsliv:

”Analysen viser tydeligt, at vi i Danmark har været vant til at outsource ansvarlighed over skattebilletten – det er en del af velfærdspakken. Derfor ligger vi helt generelt lavere end mange af selv vores nærmeste naboer i forhold til, hvad der forventes af virksomhederne”, forklarer Marie Honoré og fortsætter:

”Til gengæld topper vi globalt, når det handler om forventningen til, at virksomheder engagerer sig mere i samfundsmæssige forhold i fremtiden. Det gælder alle områder, men særligt i forhold til udfordringer inden for miljø og bæredygtighed”.

Læs også: Rio-erklæring giver erhvervslivet vigtig rolle

I analysen er det tydeligt, at finanskrisen ikke har påvirket Danmark i samme grad som andre lande i verden. Den danske Y-generation er i forhold til andre unge positive omkring den offentlige og deres private økonomi. Adgang til sunde fødevarer, adgang til kræftbehandling og miljøbeskyttelse udgør imidlertid de største bekymringer.

Dog er mere end halvdelen af de danske unge positive over for den danske økonomis fremtidsaspekter. De mener, at den danske økonomi vil se bedre ud i fremtiden, end den gør i dag.

Den danske Generation Y står allerede nu for en tredjedel af det danske forbrug, og om cirka to år vil generationen udgøre to tredjedele af den globale arbejdsstyrke. 

Her kan den globale rapport med udvalgte analyseresultater hentes.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense