Gamle lamper og socialt udsatte får nyt liv hos Fischer Lighting

Virksomheden kombinerer bæredygtig belysning med social ansvarlighed og har nu blikket rettet mod europæisk vækst.

Foto: 123rf.com.

02.09.2025

CSR.dk

Hos Fischer Lighting går klimahensyn og socialt ansvar hånd i hånd. I en lagerhal i Korsør bliver kasserede lamper genoplivet med reservedele hentet fra byggepladser og nedrivninger. Men det er ikke kun materialerne, der får en ny chance. Det gør også de mennesker, der samler dem.

Virksomheden samarbejder med socialøkonomiske værksteder, hvor borgere uden for arbejdsmarkedet blandt andet ukrainske flygtninge og tidligere indsatte samler lamperne som led i beskæftigelsesforløb i samarbejde med kommuner. Ifølge virksomhedens strategi skal mindst 25 procent af deltagerne videre i ordinær beskæftigelse.

Samtidig er forretningen i vækst. Efter et stærkt 2024 med et driftsresultat på 2,7 millioner kroner, en stigning på knap 38 procent, har Fischer Lighting udvidet sin kundekreds til blandt andet pensionskasser, arkitekter og entreprenører. Virksomheden dokumenterer CO2-besparelser og ressourceforbrug for kunderne, som kan bruge tallene i deres ESG-rapportering.

Ifølge administrerende direktør Bente Priess Andersen arbejder virksomheden hele tiden på at integrere bæredygtighed i byggeriet og levere løsninger, der både reducerer forurening og skaber social værdi, oplyser hun til Børsen.

Klar til at skalere forretningen ud over landets grænser

Fischer Lighting er i gang med at tiltrække investorer for at kunne udvide til udlandet. Direktøren fremhæver, at efterspørgslen vokser, og at virksomhedens kombination af cirkulær økonomi og social beskæftigelse matcher de øgede ESG-krav fra EU.

Virksomheden er allerede begyndt at rykke på det svenske marked, og ifølge Bente Priess Andersen har der også været interesse fra andre europæiske aktører. Hun vurderer, at virksomheden har fat i et hul i markedet, særligt i en tid med fokus på ressourceknaphed og ESG-rapportering.

"Den næste tid kommer vi til at bruge på at finde og forhandle med investorer, så vi kan skalere hurtigere og gribe de muligheder, der ligger foran os," sagde hun til Børsen.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia