Fremtiden for kød er bæredygtig

Danish Crown har valgt at gå klimavejen for at sørge for en fremtid for kød. Det handler om en ny vej fremad for landbruget, faren for disruption – og lidt om dårlige tider.

Kød på køl i Danish Crowns slagteri i Horsens. Foto: Danish Crown.

11.04.2019

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Præcis hvad er det, der får en af dansk landbrugs traditionsrige, andelsejede virksomheder til at gå fra i 2017 at udgive en CSR-rapport der kun bruger begrebet CO2 i alt tre gange – og det i samme case, til en melding om at deres kødproduktion vil være CO2-neutral i 2050?

Monica Klepp Bjerrum har været chef for bæredygtighed hos Danish Crown siden 2017, hvor processen med at finde nye mål og målsætninger for virksomheden begyndte. .

”Helt overordnet er vi en del af en branche udfordret af helt konkrete faktorer i vores omverden, såsom klimaforandringer, stigende befolkningstal, videnskabelige rapporter der siger at vi skal spise mindre kød. Vi er ikke blinde for, at vi kan blive disruptet, hvis vi ikke tænker ind idet,” siger Monica Klepp Bjerrum, som har ansvaret for bæredygtighedsarbejdet hos Danish Crown, og fortsætter:  

”Oven i det kan vi se, at det er svært for vores landmænd at tjene penge. Der sker nogle nye ting i markedet, og vi kan se, at hvis vi fortsætter og øger farten på dansk landbrugs bæredygtige rejse, så har vi en god fortælling og kan – som vi gerne vil – differentiere os i markedet og fremtidssikre dansk landbrug. Vi tror på, at kød har en berettigelse i fremtiden. Man kan diskutere hvor meget, men med 10 milliarder mennesker i verden i 2050, så er det vigtigt, at det kød, der produceres, bliver produceret ordentligt.”

Dette samlede billede har fået topledelsen og bestyrelsen i Danish Crown til at tænke, at det er nu, der skal ske noget nyt.

Store mål og store forandringer
Dette ”nyt” er blevet udmøntet i en opdateret bæredygtighedsstrategi og ikke mindst nye klimamålsætninger, som kan forklares ganske kort: I 2030 vil Danish Crown udlede 50 procent færre klimagasser end i 2005, og visionen er, at i 2050 produceres kød fra Danish Crown klimaneutralt.

For at nå de mål, kræver det en transformation af landbruget. Den begynder hos Danish Crown med et program for bæredygtighedscertificering af de mange andelshavere, som leverer dyr til slagtning. Ved at deltage i programmet løser den enkelte gårdejer billet til det, Danish Crown kalder ”klimavejen”, og forpligter sig på at opstille målsætninger og lave årlige bæredygtighedsregnskaber for sin gård. Danish Crown har valgt, at det er frivilligt, hvilke mål man sætter sig, men siger, at de målsætninger der er kommet fra landmændene ind til nu, har den helt rigtige retning.

Det har Danish Crown lært

Hvordan kan man overkomme frygten til at forpligte sig? Man er nødt til at starte med at være lidt modig, og sætte et mål der er lidt mere ambitiøst, end man har været vant til. Og så kræver det at man får lavet en plan, så man kan kigge hinanden i øjnene og sige ”Det her, det gør vi”.

Det er meget vigtigt at knytte arbejdet til forretningen, for mens de fleste af os motiveres af at gøre noget for en bedre verden, så bliver det kun en god oplevelse og muligt, hvis det samtidig kan give noget for forretningen.

Man skal lytte, tale og være åben om sine problemstillinger. Det nytter ikke noget at gemme dem væk. De tider er forbi. Og når man taler om sine udfordringer, så er der faktisk forbavsende mange der kan og vil byde ind og hjælpe.

”Med certificeringen bliver man en del af Danish Crowns 2030-program. Vi vil gerne have, at det er noget en landmand skal kunne være stolt af at være med i. Allerede i år forventer vi at 90 procent af de grise, der leveres til vores danske slagterier, er med i programmet,” siger Monica Klepp Bjerrum.

Desuden kommer omstillingen til at omfatte de slagterier og forædlingsvirksomheder, som koncernen ejer.

To bidder
Danish Crown er ifølge Monica Klepp Bjerrum glade for at de ”har bidt den over i to”:

”Vi har en hård 2030-målsætning, som vi ved, at vi vil, kan og skal nå. Det er at halvere udledningerne. Det bliver ikke nemt, men vi har en idé om, hvad det er, vi skal gøre. Og så har vi sagt, at vores vision for 2050 er CO2-neutralitet, og der mangler mange løsninger, for at vi kan komme derhen”, siger hun.

”Det gør ikke 2050-målet til en gratis omgang, vi føler os forpligtet til at gå efter det. Men lige nu skal vi primært have sat speederen i bund, så vi når vores 2030-mål og parallelt arbejde med nogle af de større løsninger,” forklarer Monica Klepp Bjerrum.

Hun siger også, at ledelsen af koncernen med de mere end 20 millioner svin igennem slagterierne årligt, er klar over, at det er vigtigt at komme ud med noget, der er stort.

”Hvis vi skal lykkes med det her, så skal vi flytte en hel industri – en hel værdikæde. Det betyder også, at vi har brug for, at leverandører og kunder og politikere osv. har lyst til at være med på den her rejse og dele vores mission om at lave bæredygtigt kød. Det tror vi, at vi kan gøre ved at sige, hvor vi vil hen, og at vi gerne vil arbejde sammen med dem, som vil med,” siger Monica Klepp Bjerrum.

Er dansk landbrug allerede bedst til bæredygtigt kød?

I publikationen ”Baggrund for fortællingen om den bæredygtige og ressourceeffektive danske fødevaresektor”, som forskere fra Københavns Universitet i 2016 udarbejdede for Miljø- og Fødevareministeriet konkluderede de at:

”Dansk produktion af mælk, kød og æg har et lavt carbon footprint i forhold til andre EU-lande ifølge ét studie, som ikke medtager den store proteinfoderimport. Et andet studie rangerer Danmark væsentligt dårligere i EU, og nævner bl.a. den store import af proteinfoder som en væsentlig årsag hertil. […]

Så når Danmark udnævner sit landbrug som et af verdens mest effektive og bæredygtige, så kan der findes understøttende argumenter i internationale studier af og opgørelser for flere elementer i bæredygtighed. Den store import af protein til den animalske produktion slører dog dele af billedet og må adresseres i en fortælling om den bæredygtige og ressourceeffektive fødevareproduktion.”

De store håndtag
Der er altså en arbejdsfordeling internt i Danish Crown, så bærdygtighedscertificeringsprogrammet handler om det, der skal gøres på den enkelte gård, og virksomheden skal til gengæld hjælpe til med forskning og partnerskaber. så man kan tage nogle af de store skridt.

”Vi skal kigge på de store håndtag, som er foder, gylle, stalde og grisesundhed, hvor vi kommer til at sende et interessentpres ud i markedet og sige, ”vi skal finde de bæredygtige løsninger”. Det involverer nogle partnerskaber. Men vi laver det parallelt, så landmanden bidrager med det, som kan lade sig gøre på den enkelte gård, og vi som koncern hjælper til med at tage nogle af de store skridt – og omstille vores 119 fabrikker til grøn energi,” forklarer Monica Klepp Bjerrum.

”Der er ikke nogen, der har gjort det her før, så alle virksomheder kører parallelt i deres udvikling. Så det kræver mod at hoppe ud i det. Men det kræver endnu mere mod at lade være, for så tror jeg, man er out of business på længere sigt,” fortsætter hun.

Et ordentligt boost
Udmeldingen om målsætningerne for klima har givet meget positiv feedback.

”Vi har aldrig oplevet så stort et boost før. Internationale organisationer med interesse for miljø, som vi ikke har talt med tidligere viser interesse, og både leverandører og kunder henvender sig og siger, at det lyder spændende,” siger Monica Klepp Bjerrum.

Desuden har både hun og Jais Valeur, som er CEO, fået breve fra medarbejdere, som siger, at ”det her er den stolteste dag i mit arbejdsliv”.

”Før man melder sådan noget ud, ryster man nok altid lidt på hånden. Men når først beslutningen er taget og sagt højt, så giver det hele organisationen en kæmpe energiindsprøjtning. Alle steder i den,” fortæller Monica Klepp Bjerrum.

Skulle man gå rundt med forestillingen om, at de enkelte gårdejere måske er knap så begejstrede som dem på hovedkontoret, så kan man ifølge Monica Klepp Bjerrum godt tro om:

”Det generelle billede er, at gårdejerne er klar og gerne vil. Der er masser af energi, viden og ideer ude på gårdene. Ideen om at differentiere sig i markedet på at være dygtigere end andre til bæredygtigt kød, den passer så godt til det dansk landbrug egentlig står for, så det skal der egentlig bare sættes liv i.”

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: fremtidens fødevarer

Hvordan verden håndterer fødevarer er afgørende. 10 milliarder mennesker skal i 2050 have noget at spise – hvad skal det være, og hvordan kan det produceres bæredygtigt? 

Relateret indhold

09.06.2025CSR.dk

Eksperter advarer: Grøn fjernvarme er en illusion

06.06.2025CSR.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025CSR.dk

Komfort over klima: Virksomheder ignorerer klimaaftryk fra rejser

06.06.2025CSR.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

05.06.2025CSR.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

04.06.2025CSR.dk

Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

02.06.2025CSR.dk

Naturen som juridisk person: En ny tilgang til miljøbeskyttelse

02.06.2025CSR.dk

Teknologivirksomhed planter nyt liv baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København