Fra ord til impact

Eventen Days of Impact bød i går 25 startups indenfor til at pitche og udvikle på deres koncepter, og samtidig være med til at hvordan vi skaber det bedst mulige økosystem for sociale iværksættere, der vil fremme Verdensmålene.

Days of Impact bød på adskillige oplæg og ikke mindst pitches fra de mange indbudte impact startups. Foto: DISIE/Marcus Bichel Lindegaard.

03.10.2019

Anders Kampmann, CSR.dk

Arrangementet blev organiseret af DISIE - Danish Institute for Sustainable Innovation and Entrepreneurship, der er sat i verden for at hjælpe netop sociale iværksættere med at bevæge sig fra idé til virkelighed, og det var da også omdrejningspunktet for gårsdagens sammenkomst.

DISIE beskriver selv begivenheden som ’en hybrid mellem en workshop, en konference og en case competition’, det med en pengepræmie på højkant, som de 25 indbudte sociale iværksættere og impact startups konkurrerede om gennem pitches overfor både hinanden og ikke mindst forskellige dommere.

Derudover var der et gennemgående fokus på økosystemet omkring iværksætterne, som man fra DISIEs side ser som meget afgørende.

“Det er afgørende at skabe de bedste forudsætninger for bæredygtige iværksættere i Danmark, så de kan skabe og udvikle nutidens og fremtidens bæredygtige forretningsmodeller og løsninger på samfundets udfordringer. Her spiller økosystemet omkring iværksætterne en afgørende rolle", siger adm. direktør og stifter af DISIE, Anne Katrine Heje Larsen, og fortsætter:

"Økosystemet er broen mellem iværksætterne og investorer, forretningsudviklere, uddannelsesinstitutioner, kommuner, fonde og virksomheder. Kun ved at bygge denne bro og skabe løsninger på tværs når vi i mål med den bæredygtige omstilling.”

”Der er startups med fokus på alle 17 Verdensmål, der har brug for opskalering, så det handler egentlig ”bare” om at vælge”, sagde Lars Jannick Johansen fra Den Sociale Kapitalfond. Foto: DISIE/Marcus Bichel Lindegaard.

Med til eventen var også partnere som bl.a. Industriens Fond, Deloitte, Carlsberg, Københavns Kommune, Innomap og Den Sociale Kapitalfond. Sidstnævnte var repræsenteret ved managing partner Lars Jannick Johansen, der fra den lille scene fortalte om, hvorfor og hvordan, man kan investere i impact.

”Grundlæggende ser jeg tre årsager til, at man som virksomhed eller privatperson i dag kan have et ønske om at investere i en impact startup”, forklarede han og fortsatte:

”For det første handler det om jagten på noget der giver mening, og som gør, at man føler, at man gør en forskel med sit liv og sine midler. For det andet giver det meget bedre kommerciel mening nu end for 10 år siden, og for det tredje, så handler det om at håndtere klimaforandringerne, som er blevet en uundgåelig dagsorden.”

Så er det næste spørgsmål selvfølgelig hvem i den jungle af startups, der efterhånden er opstået, som man skal sætte sine penge i. Her gælder det ifølge Lars Jannick Johansen om at undersøge markedet og finde ud af, hvor man selv bedst kan være med til at gøre en forskel.

”Der er 17 Verdensmål, og der er startups, projekter og små virksomheder, som fokuserer på dem alle sammen, og som har brug for opskalering, så det handler egentlig ”bare” om at vælge. Der mener jeg så, at man skal prøve at balancere den rigtige type kapital med den rette type behov, så man kan skabe det, vi kalder ’additionality’, altså forandring, der ellers ikke var sket uden en given investering”, sagde han.

Be Resourceful, der udvikler materialepas til byggematerialer, som gennem realtime data kan være med til at skabe cirkulær økonomi i byggebranchen, løb med førstepræmien på 35.000 kr. Foto: DISIE/Marcus Bichel Lindegaard.

Pengepræmier til materialepas, kaffegrums og biotekstiler
Generelt pegede Lars Jannick Johansen i den forbindelse på behovet for ”filantropisk og tålmodig kapital”, altså langsigtede investeringer/investorer, der accepterer at ting tager tid.

Den slags midler håbede de mange startups, der brugte dagen på at præsentere deres mere eller mindre udviklede forretningsmodeller for tilhørerne, givetvis også på at tiltrække. For tre af dem lykkedes det i et vist omfang på dagen, i det der med støtte fra One Life Foundation blev uddelt pengepræmier til de tre bedste koncepter.

Læs også: Milliardfonde stiller større krav til investeringer

Førstepræmien på 35.000 kr. gik til Be Resourceful, der udvikler materialepas til byggematerialer, som gennem realtime data kan være med til at skabe cirkulær økonomi i byggebranchen. Andenpladsen og 15.000 kr. blev tildelt Kaffe Bueno, der genbruger kaffegrums fra bl.a. hoteller og restauranter til eksempelvis skønhedsprodukter, hvilket sparer store mængder CO2, mens The Apple Girl, der upcycler madaffald til at lave bionedbrydelige tekstiler, tog sig af tredjepladsen og 10.000 kr.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online