Forskere opfordrer EU til at stoppe miljøskadelige subsidier

Milliarder af støttekroner til fiskerisektoren går til miljøskadelige subsidier. Det fastslår de 200 forskere, som har underskrevet et brev til EU.

De mange støttekroner, som går til fiskerisektoren, går ifølge forskere ikke til et mere bæredygtigt fiskeri, men til miljøskadelige subsidier. .

21.10.2013

CSR.dk

Ifølge en rapport fra organisationen Oceana har EU og Europas skatteydere tildelt 100 milliarder kroner i støtte til fiskerisektoren siden 2000. Disse massive mængder af offentlige midler har ikke forbedret den økonomiske bæredygtighed i sektoren og har kun bidraget meget lidt til at genopbygge overfiskede fiskebestande.

Om Oceana

Oceana er en organisation, som udelukkende fokuserer på at bevare klodens have. 

Oceana blev grundlagt i 2001 og har kontorer i Europa, USA, Centralamerika og Sydamerika. 

Nu opfordrer 200 forskere i et brev EU til at stoppe de miljøskadelige subsidier. Opråbet fra forskerne kommer lige i tide, inden Europa Parlamentet 23. oktober vil stemme om den nye finansielle mekanisme for fiskeri for de næste syv år - den såkaldte Europæiske Hav- og Fiskerifond (EHFF).

“Parlamentet kan ikke fortsætte med at ignorere beviser, der peger på uhensigtsmæssig brug af skatteydernes penge til subsidier, som ansporer til overfiskeri. Hvis ikke der gøres noget nu, bringer man fremtidens fiskeri i Europa i fare. Vi opfordrer dem indtrængende til at lytte til de 200 forskere, plus en række andre personer, som ønsker, at den Europæiske Hav- og Fiskerifond vil blive brugt til gavn for almenvellet”, siger Hanna Paulomäki leder af Oceanas Østersøkontor i en pressemeddelelse.

Ifølge Oceana har den danske fiskeindustri modtaget omkring fire milliarder kroner i subsidier siden 2000 –  tre milliarder fra EU og en milliard fra den danske stat i form af statsstøtte. Disse penge har kun gjort lidt for at støtte overgangen til et bæredygtigt fiskeri. En stor del af pengene er gået til miljøskadelige subsidier, såsom investeringer, som tillader virksomhederne at øge deres produktivitet – uanset fiskebestandenes tilstand – havnebyggeri og salgsfremmende foranstaltninger for truede arter, herunder tobis og brisling.

-MH

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Konference
GRØN - risikostyring og partnerskaber i værdikæden

Kom til 7 timers konference og oplev 6 stærke oplægsholdere, der deler deres viden og erfaringer – og inspirerer dig til, hvordan partnerskaber og værdikædesamarbejder er den reelle gamechanger inden for ESG.

Dato

06.05.2026

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online