Forbrugerne kender ikke til Global Compact

FN’s Global Compact er virksomhedernes foretrukne CSR-navigation. En undersøgelse viser, at kun tre procent af danskerne har hørt om Global Compact.

Forbrugerne kender ikke til FN's Global Compact, som skal være med til at forbedre virksomheders arbejde med CSR. Foto: photos.com.

20.10.2013

CSR.dk

Global Compacts succes blandt virksomheder står i skærende kontrast til kendskabsgraden. Ifølge en ny analyse, som Radius Kommunikation og Epinion har foretaget for CSR Fonden, har kun tre procent af danskerne hørt om institutionen. Der er altså ikke noget, som tyder på, at Global Compact-stemplet har nogen branding-værdi i forhold til befolkningen eller med andre ord forbrugerne.

Men det er heller ikke meningen, mener Carlsberg-koncernens Head of Group CSR Communications Nette Kirkegaard, der ikke er overrasket over resultatet.

”Som virksomhed tilslutter man sig UN Global Compact for at blive en del af et internationalt, anerkendt rammeværk og deltage i det globale netværk af virksomheder og organisationer, der arbejder med at udvikle og integrere CSR i forretningen. Man gør det med andre ord ikke for at bruge det i sin direkte kommunikation til forbrugerne. Forbrugerkommunikation handler om at kommunikere resultater og initiativer, forbrugerne kan forholde sig til, når de vælger varer på hylderne i supermarkedet”, konstaterer hun.

Virksomhederne må fokusere på det væsentlige
Red Barnets kommunikationschef Claes Amundsen, som i mange år har rådgivet virksomheder om CSR og kommunikation, er på linje med Nette Kirkegaard:

”Det afgørende for forbrugernes tillid er ikke, om man kan skilte med et medlemskab af Global Compact eller andre ordninger. Virksomheder, som vil anerkendes og belønnes for deres samfundsansvar, må derimod fortælle forbrugerne, hvordan de helt konkret er med til at skabe positive forandringer i verden. Og her må de fokusere på det væsentlige. For en energivirksomhed handler det nok om klima, mens det for en tekstilvirksomhed typisk kan handle om at undgå skadeligt børnearbejde”.

Læs også: De sociale medier tvinger virksomheder til åbenhed

-MH

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart