Fødevarestyrelsen lader greenwashingsager samle støv

En agtindsigt afslører, at sager om vildledende klimamarkedsføring bliver syltet i Fødevarestyrelsen og ofte får lov til at for forælde.

Foto: 123rf.com

15.10.2025

CSR.dk

I Danmark er det ulovligt at markedsføre fødevarer som grønne eller bæredygtige, hvis det ikke kan dokumenteres. Alligevel viser en ny aktindsigt, som Politiken har fået, at Fødevarestyrelsen i vid udstrækning undlader at følge op på sager om greenwashing.

Ud af 27 sager om vildledende markedsføring de seneste fem år har kun to ført til en indskærpelse. 14 sager er stadig under behandling, men for mange af dem, er de nu blevet strafferetligt forældede. Blandt dem er en kendt sag mod Danish Crown om betegnelsen “klimakontrolleret gris”, som trods en klar dom i Højesteret aldrig blev afsluttet administrativt.

Også en sag mod Landbrug & Fødevarer for brugen af udtrykket “klimavenligt kalvekød” er blevet forældet.

”Der tegner sig et billede af, at der både er et politisk svigt hos ministeren og et myndighedssvigt”, siger Søren Egge Rasmussen, fødevareordfører i Enhedslisten, til Politiken.

I en anden sag blev Arla i Sverige dømt for markedsføring af CO2-neutral mælk, mens Fødevarestyrelsen i Danmark frikendte selskabet på et grundlag, som fødevareminister Jacob Jensen (V) siden har erkendt var i strid med reglerne. Også denne sag er nu forældet.

Regeringen skærer i kontrol mens sagerne hober sig op

Den sløve sagsbehandling sker samtidig med, at regeringen i sit forslag til finansloven for 2026 lægger op til at afskaffe en særbevilling til Forbrugerombudsmandens greenwashing-indsats. Bevillingen blev indført i 2021 netop som reaktion på den stigende kritik af Fødevarestyrelsens håndtering.

Til mediet Grakom siger Forbrugerombudsmand Torben Jensen, at besparelsen vil betyde, at markant færre sager kan behandles fremover

Erhvervsminister Morten Bødskov (S) siger til Politiken, at området fremover bliver “en helt normal del” af Forbrugerombudsmandens arbejde og afviser altså kritikken.

Men miljøorganisationen Greenpeace advarer mod konsekvenserne.

”Ultimativt kan vi ende i samme situation som før, hvor der er helt frit lejde for landbruget og de store fødevarevirksomheder til at forsøge at ’greenwashe’ sine produkter”, sagde Christian Fromberg, kampagneleder hos Greenpeace, til Politiken.

Også Dansk Erhverv retter kritik og mener, at besparelsen risikerer at skabe uklarhed for virksomheder, der ønsker at markedsføre sig lovligt.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online