FN og Boston Consulting Group: Der skal flere kvinder i ledelse

Ikke for første og næppe heller for sidste gang er der skudt et initiativ i gang for at få flere kvinder i ledelse i danske virksomheder. Vi halter nemlig bagud og det er et problem for innovation og vækst, siger initiativtagerne.

10.07.2017

CSR.dk

I en artikel på un.dk, forklarer initiativtagerne det sådan her:

”Ledere skal i dag navigere i en verden, som er mere kompleks end nogensinde før. For at kunne træffe de rigtige beslutninger er det kritisk for virksomheder, at de rummer mange forskellige kompetencer og profiler. Men selvom det er gået fremad de senere år, halter Danmark fortsat bagefter vores nordiske naboer, når det gælder mangfoldighed. Nu går Boston Consulting Group (BCG) og UN Women sammen om et nyt initiativ, Gender Diversity Roundtable Denmark, der skal bidrage til at øge antallet af kvindelige ledere på alle niveauer i organisationer.”    

For at sparke arbejdet i gang har BCG udarbejdet et to-siders whitepaper, som kan downloades fra www.genderdiversity.dk Her kan man bl.a. læse at med de udfordringer virksomhedsledere står over for i dag, så har mangfoldighed aldrig været vigtigere, og at kønsdiversitet er en vigtig løftestang for at skabe mangfoldighed i tænkning og perspektiver i en virksomhed.

Medlemmerne af Gender Diversity Roundtable Denmark

Facilitatorer

Mai-Britt Poulsen, CEO, The Boston Consulting Group Denmark
Asger Ryhl, Nordic Director, UN Women

Virksomheder

Jais Valeur, CEO, Danish Crown  
Thomas Thune Andersen, Chairman, Dong Energy
Malou Aamund, CEO, Google DK
Pernille Erenbjerg, CEO, TDC
Peder Holk Nielsen, CEO, Novozymes

Uddannelsesinstitutioner

Henrik C. Wegener, rektor, KU
Per Holten-Andersen, rektor, CBS
Hanne Leth Andersen, rektor, RUC
Anders Bjarklev, rektor, DTU
Anya Eskildsen, CEO, Niels Brock

Organisationer

Morten M. Hansen, CEO, DIF
Charlotte Rønhof, underdirektør, DI
Kasper Sand Kjær, formand, DUF
Lars Werge Andersen, formand, Dansk Journalistforbund
Henriette Laursen, CEO, KVINFO

 

Dokumentet anerkender, at der er sket fremskridt ift kvinder i ledelsen i Danmark, men at det går for langsom. Men andelen af kvinder i ledelse steg med et procentpoint fra 2006 til 2016 i Danmark, var stigningen på mellem seks og ti procentpoint i samme periode i de øvrige nordiske lande.  

Tid til at finde kuren
Konkret vil Gender Diversity Roundtable samle 15 ledere fra erhvervslivet, uddannelsesinstitutioner og samfundsorganisationer, hvor de skal finde frem til konkrete værktøjer og løsninger.

“Vi kender diagnosen, men nu er det tid til at finde kuren. Hos UN Women håber vi, at deltagerne i det nye Gender Diversity Roundtable både vil hente inspiration hos hinanden og sammen identificere konkrete initiativer, der de kommende år kan bane vejen for mange flere kvindelige ledere i Danmark”, siger Asger Ryhl, Nordic Director i UN Women på un.dk.

”Vores analyser viser et kæmpe paradoks, nemlig at kvinder gerne vil topledelse, men at virksomhederne overser deres ambitioner og potentiale. Den kløft skal overvindes, ellers taber virksomhederne konkurrencekraft. Derfor er jeg meget begejstret over, at repræsentanter fra førende virksomheder, organisationer og uddannelsesinstitutioner har sagt ja til sammen med os og UN Women at gå i front og finde konkrete løsninger, der kan åbne døre til ledelsesgangene for flere kvinder” fortæller Mai-Britt Poulsen, partner og managing director af BCG’s danske kontor – også på UN.dk.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.08.2026CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

13.08.2026CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

CSR.dk

Den sociale bæredygtighed skal ud ad skyggen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup