FN’s verdensmål vil ændre kapitalismen

Om få år vil Millenials sidde på direktørposter i virksomheder overalt på kloden. Det er et call for change, siger en af Danmarks førende branding- og kommunikationseksperter. Hør mere på CSR LINK’s kommunikationskonference d. 28/3

Millenials er den brændende platform for virksomhederne, slår Flemming Møldrup, den ene af Märks stiftere, fast.

18.01.2017

CSR.dk

Millenials, generationen født mellem 1980 og start 2000’erne, vil inden for de kommende årtier overtage rorpinden i erhvervslivet og sætte sig på poster, som får afgørende betydning for virksomhedernes udvikling såvel i Danmark som globalt. De er selv skabt af en tid med store forandringer, så de er skabt til at forandre.
 
Læs mere: Program for CSR og Kommunikation 2017
 
Forandringerne kommer hurtigt, og de kommer til at komme endnu hurtigere. Disruption er ikke længere en strategi, man kan vælge for at overtage markedet, det er et grundvilkår for at overleve affødt af en accelererende proces, hvor disruptende virksomheder udkonkurreres af disruptende virksomheder. Og med FN’s Verdensmål for en bæredygtig udvikling kommer  samfundsansvarlighed til at fylde mere og mere i disruptingen.
 
Verdensmålene er benzinen, der både får bålet til at brænde og motoren til at køre. Som det højere mål for en global bæredygtig udvikling er de drivkraften for de fremsynede virksomheders innovation, og som den grundlæggende målestok for anstændighed er de ankerpladsen for virksomheder, der har en høj forretningsmoral og ser værdien i at bruge forretningen som løftestang til at skabe en bedre verden.
 
Den rigtige fortælling
Det er essensen – Reason to Believe – for Märk, der blev stiftet i 2016 som et værdidrevet partnerskab af personer med meget forskellig baggrund, men alle med en brændende lyst til at skabe meningsfuld og bæredygtig forandring. ”Vi forandrer verden én virksomhed ad gangen” er virksomhedens tagline, og med en lang portefølje af ydelser – fra strategiudvikling og ledelsesudvikling til kulturforandring og branding – er den røde tråd bevidst gjort bred, fordi de i Märk har en overbevisning om, at vi kun kommer til at se flere meningsfulde virksomheder, hvis erhvervslivet bliver bedre til at indføre en holistisk systemtænkning hele vejen rundt og nedbryder de mange fagligesiloer, en virksomhed kan bestå af.
 
Læs mere: Märk – Vi forandrer verden – en virksomhed ad gangen
 
”Vi har brugt rigtig meget tid på at lande den rigtige fortælling om, hvad Märk står for, og hvad vores plads i forhold til vores kunder skulle være,” fortæller Flemming Møldrup, den ene af Märks stiftere. Udfordringen var ikke at finde ud af, hvad de havde at byde ind med, men at finde frem til, hvordan virksomhederne kan engageres til at tage et større ansvar i forhold til bæredygtig vækst til gavn for deres medarbejdere, kunder, leverandører, partnere – og ikke mindst samfundet.
 
Gør det meningsfuldt
”Der er flere af vores kunder, som allerede har en lang række spændende CSR-tiltag, men mange af dem har svært ved få det kommunikeret ud på en vedkommende og inspirerende måde,” siger Flemming Møldrup, som i øvrigt ser det som ledelsens største udfordring at gøre hele forretningen meningsfuld. Og det handler langt fra kun om, hvordan den italesætter, at den gennem sin CSR-indsats er med til at løse en vigtig samfundsopgave. Det handler om intentionen med initiativerne og om i hvor høj grad, de hænger sammen med forretningens kerne, formål og kultur.
 
Læs mere: andre artikler af CSR LINK
 
Märks arbejdsfelt ligger mellem forretningsudvikling, ledelsesforankring, kulturforandring og branding med historiefortællingen som bindeleddet. Det er store emner for en virksomhed, og det slår nogen gange Flemming Møldrup, at virksomhederne er blinde for det store potentiale, de gennem deres CSR-indsats har skabt: ”Det er som om, de er bange for at stikke hovedet frem. Men vi er ikke født rene, og vi har brug for fakkelbærere, som viser vejen for os andre med en positiv og langsigtet tilgang, og som tør gøre det velvidende, at de også har fejl. For det har alle virksomheder.”
 
Den brændende platform
Millenials er den brændende platform for virksomhederne, slår Flemming Møldrup fast: ”Det er nu, Millenials sætter dagsordenen. Som jobkandidater skal virksomhederne virkelig gøre sig umage for at kunne tiltrække dem, og der er lønnen ikke længere det eneste salgsargument. For Millenials er det slet ikke attraktivt at være ansat i en virksomhed, der ikke har styr på bæredygtigheden, og hvor de ikke kan efterleve deres personlige værdier. De vil have en ledelse, der inspirerer, gør dem stolte og udvikler dem. De har en brændende længsel efter, at virksomhederne tager ansvar, inspirerer verden til at tage ansvar og åbent fortæller om deres bæredygtighedsindsats. Forventningerne kommer fra flere sider -  både forbrugere og medarbejdere – men også investorerne.”
 
Virksomhederne er den største driver for forandring, siger Flemming Møldrup, og hele verden vender sig mod erhvervslivet for få løsningerne til at opfylde Verdensmålene. For Märk findes frontløberne i forhold til ”impact business”, virksomheder der bruger kerneforretningen som løftestang til at skabe samfundsværdi, allerede: B Corp - det internationale fællesskab og certificeringsordning i samfundsansvarlighed og bæredygtighed – med frontløbervirksomheder som Patagonia, Ben & Jerry’s, Kickstarter.com, Triodos Bank blandt de certificerede, er ikke bare et tiltag for den enkelte virksomhed, det er en inspirationskraft for alle virksomheder.
 
”Bæredygtighed som begreb er på mange måder et opgør med kapitalismen, som vi kender den i dag. Profit vil og skal stadig være en drivende kraft. Men fremover vil virksomhederne også blive målt på det aftryk, de sætter på samfundet omkring dem, og det vil deres succes og brandvalue afhænge af. Så kapitalismen vil bestå, men det vil være i en helt anden form, end vi kender den i dag,” forudsiger Flemming Møldrup.
 
CSR og Kommunikation 2017
Med et stærkt line-up af kommunikationsforskere og -eksperter såvel som -håndværkere sætter CSR LINK fokus på CSR-kommunikationen i forhold til eksterne relationer og integration i forretningen. Konferencen henvender sig såvel til CSR- og kommunikationsansvarlige, der gerne vil skærpe indsatsen for at formidle de gode initiativer til verden omkring dem, som til rådgiveren, NGO’en, journalisten og CSR-nørden, som gerne vil have et indblik i “den anden side af hegnet”.
 
Læs mere: tilmeld dig her
 
Mød blandt andre

  • Jon Kiellberg, direktør og stifter, Re CPH
  • Hanne Bach, direktør for Nationalt Center for Miljø og Energi
  • Anne Ellerup Nielsen, Professor MSO, AU
  • Timme Bisgaard Munk, direktør, Kforum
  • Kasper Westphal Pedersen, Director Corporate Communications, Rambøll
  • Anders Monrad Rendtorff, Global Executive, K1
  • Flemming Møldrup, Creative advisor & Keynote speaker, Märk
  • Stine Hove Marsling, Corporate Communication, Branding & CSR, Danske Spil
  • Dorte Eckhoff, Head of Corporate Responsibility, Danske Bank
  • Kim Rahbek Hansen, CEO, Sticks’n’Sushi
  • Heidi Rottbøll Andersen, Founding Partner, Living Institute
  • Vibeke Hartkorn, Kommunikationsrådgiver, Vibeke Hartkorn Kommunikation
  • Kristoffer Hvidsteen, Sustainability Lead, Accenture
  • Sandja Brügmann, Founder og CEO, Refresh Agency

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

CSR.dk

Værktøjer til at håndtere neurodiversitet under udvikling

CSR.dk

IKEA's tidlige sats på elektriske leveringer betaler sig

SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle