Flere yngre medarbejdere søger hjælp grundet psykisk belastende arbejdsmiljø

En analyse fra Falck Healthcare viser, at flere fra arbejdsmarkedets yngre halvdel søger hjælp grundet et dårligt, psykisk arbejdsmiljø. Forebyggelse og en fælles indsats på arbejdspladsen er værktøjerne, der skal i brug.

Falck Healthcare, der beskæftiger sig med medarbejdersundhed, er bekymret for det stigende antal af stres og mistrivsel blandt den yngre del af erhvervsstyrken. .

29.04.2016

CSR.dk

Sundhedsordningsvirksomheden Falck Healthcare har lavet en arbejdsmiljøundersøgelse, der beregner antallet af henvendelser fra yngre erhvervsaktive. Resultatet viser, at antallet af henvendelser fra arbejdsdygtige i aldersgruppen 21-40 år er stigende. Falck Healthcare oplyser, at tre gange så mange som henvendte sig med mistrivselsproblemer på arbejdspladsen for fire år siden, i dag kontakter sundhedsordningen for at søge råd.

Læs også: Ny hjælp til psykisk arbejdsmiljø i kommunerne

”Udviklingen er ganske bekymrende. Vi kan se en markant stigning i antallet af henvendelser på tværs af alle aldersgrupper, men de mange henvendelser fra de erhvervsaktive mellem 21 og 40, vidner om, at den aldersgruppe er særligt presset”, fortæller forebyggelseschef i Falck Healthcare, Regitze Siggaard.

Det er især socialt, at jobbet udfordrer de erhvervsaktive, der kontakter Falck. Problematikker som samarbejdsproblemer, udfordrende kollegiale forhold og stress ligger på listen over det, som Falck Healthcares psykologiske rådgivning hjælper med.

Regitze Siggaard mener dog ikke nødvendigvis, at det større antal henvendelser er lig med en real stigning i antallet af tilfælde:

”Det er måske udtryk for et skifte i holdningen til at søge hjælp, så det heldigvis ikke længere opleves som et tabu, og det er blevet socialt acceptabelt at søge hjælp, hvis man føler sig presset”.

Forebyggelse og fælles indsats
Regitze Siggaard er ikke i tvivl om, hvordan arbejdsmiljøet på danske arbejdspladser skal forbedres: med forebyggelse. Det er for hende vigtigt, at virksomheder ændrer fokus til at forebygge mistrivsel og hjælpe medarbejdere og ledere med at navigere modstandsdygtigt og robust på arbejdspladsen.

Læs også: LO: Flere oplever dårligt arbejdsmiljø på jobbet

For at vende udviklingen, pointerer Regitze Siggaard, kræver det desuden at både medarbejdere, teams og ledere i fællesskab finder måder at løse opgaverne på, og at alle bakker op, så organisationens robusthed trimmes. For som forebyggelseschefen konkluderer:

”Det har nemlig en særdeles positiv effekt på medarbejdernes velbefindende og virksomhedernes bundlinje”.

-CHM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

26.03.2026BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER pays out DKK 80 million in sustainability bonus for colleagues

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C