Fleksjobbere giver virksomhed værdi og vækst

Lagerhotellet Webpakkeriet gør en dyd ud af kun at ansætte fleksjobbere. Det beviser, at man sagtens kan drive en succesfuld forretning, selvom de ansatte har særlige behov, mener CEO.

Webpakkeriet har skabt sig noget af et rygte, og har en hel liste af mennesker, der gerne vil ansættes i virksomheden. Arkivfoto..

27.10.2022

CSR.dk

Virksomheder bredt i Danmark skriger i øjeblikket efter mere arbejdskraft. Men det er ikke tilfældet hos Webpakkeriet, der holder til i Ølholm i Hedensted Kommune.

Kalle Fisker, der er virksomhedens CEO, har nemlig besluttet sig for udelukkende at ansætte fleksjobbere, og det lokker kun flere til.

Det skriver Avisen Danmark.

Webpakkeriet, som er et lagerhotel for onlinebutikker, har faktisk en decideret venteliste med folk, der gerne vil ansættes som fleksjobber i virksomheden.

Læs også: Virksomheder tester 4-dages arbejdsuge

Og ifølge Kalle Fisker er det en del af essensen af forretningen at ansætte mennesker, som kan have særlige behov på arbejdsmarkedet.

”Det handler for mig om at bevise, at man godt kan køre en virksomhed med pæn succes, selvom medarbejderne ikke er, som folk er flest. Det handler om at tage et socialt ansvar og give den her gruppe af mennesker nogle gode og rummelige arbejdsvilkår, der gør, at de kan fungere i et setup som vores”, siger han til Avisen Danmark.

Direktørens holdninger til forretningsdrivelse har heller ikke kun givet gode resultater i forhold til arbejdskraften.

For et år siden havde lagerhotellet fem til seks kunder, mens virksomheden nu er oppe på omkring de 30.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Grøn energi: Nye ressourcer i Videncenter om oprindelige folks rettigheder

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

18.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan måler du S’et i ESG: Nyt værktøj gør det lettere at arbejde strategisk med social bæredygtighed

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle