Fleksjobbere giver virksomhed værdi og vækst

Lagerhotellet Webpakkeriet gør en dyd ud af kun at ansætte fleksjobbere. Det beviser, at man sagtens kan drive en succesfuld forretning, selvom de ansatte har særlige behov, mener CEO.

Webpakkeriet har skabt sig noget af et rygte, og har en hel liste af mennesker, der gerne vil ansættes i virksomheden. Arkivfoto..

27.10.2022

CSR.dk

Virksomheder bredt i Danmark skriger i øjeblikket efter mere arbejdskraft. Men det er ikke tilfældet hos Webpakkeriet, der holder til i Ølholm i Hedensted Kommune.

Kalle Fisker, der er virksomhedens CEO, har nemlig besluttet sig for udelukkende at ansætte fleksjobbere, og det lokker kun flere til.

Det skriver Avisen Danmark.

Webpakkeriet, som er et lagerhotel for onlinebutikker, har faktisk en decideret venteliste med folk, der gerne vil ansættes som fleksjobber i virksomheden.

Læs også: Virksomheder tester 4-dages arbejdsuge

Og ifølge Kalle Fisker er det en del af essensen af forretningen at ansætte mennesker, som kan have særlige behov på arbejdsmarkedet.

”Det handler for mig om at bevise, at man godt kan køre en virksomhed med pæn succes, selvom medarbejderne ikke er, som folk er flest. Det handler om at tage et socialt ansvar og give den her gruppe af mennesker nogle gode og rummelige arbejdsvilkår, der gør, at de kan fungere i et setup som vores”, siger han til Avisen Danmark.

Direktørens holdninger til forretningsdrivelse har heller ikke kun givet gode resultater i forhold til arbejdskraften.

For et år siden havde lagerhotellet fem til seks kunder, mens virksomheden nu er oppe på omkring de 30.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

30.01.2026CSR.dk

Gratis arbejdsklausuler skal løfte social ansvarlighed på byggepladserne

28.01.2026CSR.dk

Overraskende svag indsats for menneskerettigheder i finanssektoren

26.01.2026Forenede Service

Sponseret

Sådan passer vi på vores rengøringsassistenters arbejdsmiljø

20.01.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Få guides og vejledning: Sådan fremmer du diversitet og inklusion i din virksomhed

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00