Fairtrade har 20 års jubilæum i Danmark

I 20 år har det været muligt at købe Fairtade-mærkede fødevarer i Danmark. 88 procent af danskerne kender til mærket.

19.02.2015

CSR.dk

Fairtrade-mærkede fødevarer har været på de danske hylder i 20 år. Undervejs har mærket både skiftet navn og logo, men det har ikke rokket ved kendskabet til mærket, vurderer Jonas Giersing, direktør for Fairtrade Mærket i Danmark.

Læs også: Aarhus vil ikke længere være Fairtrade-by

”Vi er stolte over, at vi nu i 20 år har sørget for, at danskerne kan vælge ansvarligt, når de handler. Vi har tidligere heddet Max Havelaar, som nogen måske kan huske, og vi har også haft en elefant som logo. Men de mange skift har nok forvirret forbrugerne, der også havde svært ved at afkode navnet Max Havelaar”, siger Jonas Giersing til Landbrug & Fødevarers netmedie foodculture.dk.

Stort kendskab
Mærket skiftede i 2010 navn til Fairtrade Mærket, og siden da har flere danskere fået øjnene op for mærket.  Kendskabet er vokset fra 75 procent af danskerne i 2008 til 88 procent i 2013, mens andelen af danskere med tillid til Fairtrade-mærket er steget fra 60 til 85 procent i samme periode, viser en ny rapport fra Udenrigsministeriet.

Udbredelsen af mærket skyldes, at de danske forbrugere har øget opmærksomhed på deres fødevarer, og ikke mindst produktionsforholdene, forklarer Jonas Giersing.

”Danskerne har et stort udsyn og er opmærksomme på, at vores forbrug påvirker tingene rundt om i verden. Ifølge EU’s forbrugerbarometer er 62 procent af danskerne villige til at betale mere for produkter, der hjælper i den tredje verden. Det er langt over EU-gennemsnittet på 49 procent”, siger han.

Læs også: Odense fejrer sin status som Fairtrade By

Ø-mærket har netop haft 25 års fødselsdag i Danmark.

-SSM 

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

12.12.2025CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

11.12.2025CSR.dk

Ny podcast om virksomheder som motor i omstilling

09.12.2025CSR.dk

Få det fulde overblik over bæredygtighed og ansvarlig forretning – direkte i din indbakke

08.12.2025CSR.dk

Usynlig skrift som protest: Bureauer finder vej uden om Meta-annonceforbud

04.12.20253H Law

Sponseret

Tre udbredte misforståelser om grøn markedsføring

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online