Fairtrade har 20 års jubilæum i Danmark

I 20 år har det været muligt at købe Fairtade-mærkede fødevarer i Danmark. 88 procent af danskerne kender til mærket.

19.02.2015

CSR.dk

Fairtrade-mærkede fødevarer har været på de danske hylder i 20 år. Undervejs har mærket både skiftet navn og logo, men det har ikke rokket ved kendskabet til mærket, vurderer Jonas Giersing, direktør for Fairtrade Mærket i Danmark.

Læs også: Aarhus vil ikke længere være Fairtrade-by

”Vi er stolte over, at vi nu i 20 år har sørget for, at danskerne kan vælge ansvarligt, når de handler. Vi har tidligere heddet Max Havelaar, som nogen måske kan huske, og vi har også haft en elefant som logo. Men de mange skift har nok forvirret forbrugerne, der også havde svært ved at afkode navnet Max Havelaar”, siger Jonas Giersing til Landbrug & Fødevarers netmedie foodculture.dk.

Stort kendskab
Mærket skiftede i 2010 navn til Fairtrade Mærket, og siden da har flere danskere fået øjnene op for mærket.  Kendskabet er vokset fra 75 procent af danskerne i 2008 til 88 procent i 2013, mens andelen af danskere med tillid til Fairtrade-mærket er steget fra 60 til 85 procent i samme periode, viser en ny rapport fra Udenrigsministeriet.

Udbredelsen af mærket skyldes, at de danske forbrugere har øget opmærksomhed på deres fødevarer, og ikke mindst produktionsforholdene, forklarer Jonas Giersing.

”Danskerne har et stort udsyn og er opmærksomme på, at vores forbrug påvirker tingene rundt om i verden. Ifølge EU’s forbrugerbarometer er 62 procent af danskerne villige til at betale mere for produkter, der hjælper i den tredje verden. Det er langt over EU-gennemsnittet på 49 procent”, siger han.

Læs også: Odense fejrer sin status som Fairtrade By

Ø-mærket har netop haft 25 års fødselsdag i Danmark.

-SSM 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom