Få styr på fremtidens arbejdskraft

Kun hver fjerde virksomhed er med til at uddanne fremtidens arbejdskraft ved at tage elever og lærlinge, og siden 2008 er antallet af elever med praktikaftale faldet med 20 procent, viser en undersøgelse.

Der er brug for, at langt flere virksomheder tager lærlinge.

02.03.2015

Jakob Rom Johansen, CSR.dk

Danske virksomheder kunne oprette 33.000 flere praktikpladser, hvis potentialet blev fuldt udnyttet, men kun 23 procent af landets 74.859 virksomheder med faglærte ansatte, har lærlinge eller elever.

Det viser en rapport, som konsulentvirksomheden Deloitte har lavet for Undervisningsministeriet. Og siden 2008, hvor finanskrisen ramte landet, er antallet af erhvervsskoleelever med en ordinær praktikaftale faldet fra 68.000 til 55.000 – eller hvad der svarer til 20 procent.

For at få flere virksomheder til at tage elever og lærlinge holder det landsdækkende netværk af socialt ansvarlige virksomheder, VirksomhedsnetværkCabi, derfor en række arrangementer landet over med overskriften ”Hvem skal uddanne dine kommende medarbejdere?”

Første arrangement er 4. marts på Københavns Tekniske Skole i Valby, hvor følgende emner er til debat:

  • Skal der indføres sociale klausuler på alle offentlige og private udbud?
  • Modarbejder udenlandsk arbejdskraft skabelsen af praktikpladser?
  • Er erhvervsskolerne dygtige nok til at sælge sig selv og deres uddannelser?

Investering i fremtiden

Fra VirksomhedsnetværkCabi deltager Kurt Holm Nielsen, som er tidligere malermester, og som gennem tre årtier har været med til at uddanne mange lærlinge. Han er ikke i tvivl om, at lærlinge er en gevinst for landets virksomheder. Det er en investering i fremtiden.

”Når du uddanner dine egne folk får du til gengæld nogle meget loyale og dedikerede medarbejdere, og det er altid en fordel at kunne holde på sine dygtige folk. Og det er helt afgørende, at virksomhederne tager lærlinge, hvis vi fremover skal have kvalificeret arbejdskraft,” siger Kurt Holm Nielsen.

FAKTA:

  • Der er potentiale for 33.755 flere praktikplader i Danmark
  • Antallet af elever med en ordinær praktikaftale er siden 2008 faldet med 20 procent
  • Under hver fjerde virksomhed med faglært arbejdskraft tager lærlinge eller elever
  • Langt de fleste elever skal findes i private virksomheder.

Kilde: Praktikpladspotentiale og benchmarking af erhvervsskolerne, Deloitte

VirksomhedsnetværkCabi er en del af videns- og netværkshuset Cabi, som er en uafhængig institution under Beskæftigelsesministeriet. VirksomhedsnetværksCabi er med over 4.500 medlemmer Danmarks største netværk af virksomheder, der ønsker at arbejde med socialt ansvar. Det er gratis at blive medlem.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online