EU forbyder skadelige ftalater i elektronik efter dansk pres

EU har efter dansk pres forbudt fire ftalater, der ofte bliver anvendt i elektronik. Dermed er der udsigt til, at de fire ftalater kan blive udfaset helt af global elektronikproduktion.

Miljøminister Kirsten Brosbøl er glad for, at hverdagen for europæiske forbrugere nu bliver mere sikker. Foto: Miljøministeriet. .

24.04.2015

CSR.dk

Efter dansk initiativ forbyder EU nu en række ftalater i elektronik fra 2019.

Det sker efter Miljøministeriet længe har kæmpet for færre ftalater i alle elektroniske produkter, samt en bebudet arbejdsindsats for at få ftalaterne forbudt i ikke blot elektronik, men i alle produkter.

Læs også: Brosbøl: Dansk teknologi kan løse verdens vandproblemer

Miljøminister Kirsten Brosbøl er tilfreds med indsatsen, og ser det som en glædelig ting for EU’s over 500 millioner indbyggere.

”Vi skal trygt kunne bruge mobiltelefonen eller el-tandbørsten uden at være bange for, at det skader vores helbred”, siger hun og fortæller, at dansk viden også kommer til gavn for hele EU.

"Danmark er et af de lande, der er foran, når det gælder hormonforstyrrende stoffer, og vores viden kommer nu hele EU til gavn. Forbuddet mod de fire ftalater er det første afgørende skridt på vejen til at få stofferne væk”, siger Kirsten Brosbøl.

Globalt påbud
De fire ftalater, der nu forbydes findes på stående fod i stort set al elektronik, der indeholder plastik. Herunder som blødgørere i plastikken til ledninger, i hårtørrere, mobiltelefoner, høretelefoner og computere.

Læs også: Pernille Blach Hansen er ny formand for grøn bestyrelse

Danmark har tidligere forsøgt sig med lovgivning på området, men har trukket et varslet forbud tilbage, da hver enkelt EU-land ikke må indføre nationale forbud, før EU selv har gransket det videnskabelige grundlag for et påbud. 

Forbuddet er en del af EU’s såkaldte RoHS-direktiv, der sandsynligvis kan betyde, at ftalaterne bliver udfaset i den globale produktion. 

-JPN  

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

10.06.2026CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online