EU forbyder skadelige ftalater i elektronik efter dansk pres

EU har efter dansk pres forbudt fire ftalater, der ofte bliver anvendt i elektronik. Dermed er der udsigt til, at de fire ftalater kan blive udfaset helt af global elektronikproduktion.

Miljøminister Kirsten Brosbøl er glad for, at hverdagen for europæiske forbrugere nu bliver mere sikker. Foto: Miljøministeriet. .

24.04.2015

CSR.dk

Efter dansk initiativ forbyder EU nu en række ftalater i elektronik fra 2019.

Det sker efter Miljøministeriet længe har kæmpet for færre ftalater i alle elektroniske produkter, samt en bebudet arbejdsindsats for at få ftalaterne forbudt i ikke blot elektronik, men i alle produkter.

Læs også: Brosbøl: Dansk teknologi kan løse verdens vandproblemer

Miljøminister Kirsten Brosbøl er tilfreds med indsatsen, og ser det som en glædelig ting for EU’s over 500 millioner indbyggere.

”Vi skal trygt kunne bruge mobiltelefonen eller el-tandbørsten uden at være bange for, at det skader vores helbred”, siger hun og fortæller, at dansk viden også kommer til gavn for hele EU.

"Danmark er et af de lande, der er foran, når det gælder hormonforstyrrende stoffer, og vores viden kommer nu hele EU til gavn. Forbuddet mod de fire ftalater er det første afgørende skridt på vejen til at få stofferne væk”, siger Kirsten Brosbøl.

Globalt påbud
De fire ftalater, der nu forbydes findes på stående fod i stort set al elektronik, der indeholder plastik. Herunder som blødgørere i plastikken til ledninger, i hårtørrere, mobiltelefoner, høretelefoner og computere.

Læs også: Pernille Blach Hansen er ny formand for grøn bestyrelse

Danmark har tidligere forsøgt sig med lovgivning på området, men har trukket et varslet forbud tilbage, da hver enkelt EU-land ikke må indføre nationale forbud, før EU selv har gransket det videnskabelige grundlag for et påbud. 

Forbuddet er en del af EU’s såkaldte RoHS-direktiv, der sandsynligvis kan betyde, at ftalaterne bliver udfaset i den globale produktion. 

-JPN  

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn