Equinor løfter klimaindsatsen

Energiselskabet Equinor vil styrke sine klimaplaner med målsætninger på længere sigt end 2030, en stresstest af nye investeringer og en fortsat aktiv rolle i decarbonisering og klimapolitik. Og så skal cheflønningerne afhænge af præstationerne på området.

Equinor vil styrke sit lederskab i relation til at omstille energisektoren i tråd med målsætningerne i Parisaftalen, som bl.a. kræver mere vedvarende enerig. Foto: Equinor/Jan Arne Wold.

06.05.2019

CSR.dk

Under sit gamle navn Statoil var det norske energiselskab, der nu hedder Equinor, nok mest kendt for olieplatforme i Nordsøen, men det billede er man i gang med at ændre på.

I en fælles udmelding (PDF-download) sammen med investorer i netværket Climate Action 100+ præsenterer virksomheden således en stribe tiltag, der skal ’demonstrere yderligere lederskab i industrien omkring klimaforandringer og stærk støtte til målene i Parisaftalen’, som det hedder.

"Vi ser vores low carbon-strategi som en konkurrencefordel, der skaber langsigtet værdi for vores aktionærer”, siger CEO Eldar Sætre om udspillet. Foto: Equinor/Ole Jørgen Bratland.

Startende i år vil Equinor også ’stressteste’ sin portefølje og bedømme nye investeringer i forhold til et scenarie med en global temperaturstigning på ’vel under’ to grader som benchmark. Derudover vil man fortsætte med at spille en aktiv rolle i samfundets decarbonisering, ikke kun på sit eget felt, men også ved at være engageret i teknologi, innovation, investeringer og partnerskaber omkring klima- og energipolitik.

Endelig så skal Equinors præstationer på klimaområdet i endnu højere grad være med til at bestemme topfolkenes lønninger, hvilket man har sat nye mål for i 2020.

”Equinor er ved at udvikle sig til et bredt energiselskab, med olie og gas, vedvarende energi og low carbon-løsninger som en integreret del af vores virksomhed. Vi ser vores low carbon-strategi som en konkurrencefordel, der skaber langsigtet værdi for vores aktionærer”, siger CEO Eldar Sætre og fortsætter:

”De tiltag vi annoncerer i dag (d. 24. april, red.) gør os endnu mere konkurrencedygtige i energiomstillingen og understøtter målene i Parisaftalen. Vi sætter stor pris på det konstruktive engagement og samarbejdet med investorerne i Climate Action 100+.”

Tilfredse investorer
Fra netop klimanetværkets side er man tilfredse med Equinors udmelding, der også omfatter et løfte om fortsat at rapportere i tråd med anbefalingerne fra Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD), ligesom man fra næste år også vil rapportere om CO2-intensiteten i sine energiprodukter og -services.

”Med denne seneste udmelding fra Equinor har nu adskillige af olie- og gasgiganterne i Europa i gang med at rette deres langsigtede strategier ind efter målene i Parisaftalen. Tiltaget understreger hvor langt bagud specielt ExxonMobil er faldet, og det intensiverer presset på dem for at følge trop”, siger Mindy Lubber, der er medlem af Climate Action 100+’s styregruppe og CEO for det grønne investeringsselskab Ceres.

Også blandt Equinors egne investorer er der tilfredshed med selskabets forstærkede klimastrategi, som man i høj grad ser som resultatet af et aktivt samarbejde mellem virksomheder og ligesindede investorgrupper.

”Det er meget opmuntrende at se store virksomheder som Equinor tage vigtige skridt i den rigtige retning og tilpasse deres strategi i forhold til Parisaftalen. Vi er glade for at Equinor vil arbejde for en low carbon-fremtid. Vi forventer at se andre selskaber i sektoren blive inspirerede og følge det ledelsesmæssige signal fra Equinor”, siger Odd Arild Grefstad, der er topchef for Storebrand Group, som er Norges største private investeringsfond med aktiver for over 530 mia. kr.

Læs også: Bæredygtige investeringer hitter blandt millenial-generationen

Climate Action 100+ tæller over 320 investorer, der administrerer værdier for sammenlagt 220 billioner kr. med det formål at sikre, at verdens største erhvervsudledere af drivhusgasser gør en indsats mod klimaforandringerne.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

15.05.2026CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus