Equinor løfter klimaindsatsen

Energiselskabet Equinor vil styrke sine klimaplaner med målsætninger på længere sigt end 2030, en stresstest af nye investeringer og en fortsat aktiv rolle i decarbonisering og klimapolitik. Og så skal cheflønningerne afhænge af præstationerne på området.

Equinor vil styrke sit lederskab i relation til at omstille energisektoren i tråd med målsætningerne i Parisaftalen, som bl.a. kræver mere vedvarende enerig. Foto: Equinor/Jan Arne Wold.

06.05.2019

CSR.dk

Under sit gamle navn Statoil var det norske energiselskab, der nu hedder Equinor, nok mest kendt for olieplatforme i Nordsøen, men det billede er man i gang med at ændre på.

I en fælles udmelding (PDF-download) sammen med investorer i netværket Climate Action 100+ præsenterer virksomheden således en stribe tiltag, der skal ’demonstrere yderligere lederskab i industrien omkring klimaforandringer og stærk støtte til målene i Parisaftalen’, som det hedder.

"Vi ser vores low carbon-strategi som en konkurrencefordel, der skaber langsigtet værdi for vores aktionærer”, siger CEO Eldar Sætre om udspillet. Foto: Equinor/Ole Jørgen Bratland.

Startende i år vil Equinor også ’stressteste’ sin portefølje og bedømme nye investeringer i forhold til et scenarie med en global temperaturstigning på ’vel under’ to grader som benchmark. Derudover vil man fortsætte med at spille en aktiv rolle i samfundets decarbonisering, ikke kun på sit eget felt, men også ved at være engageret i teknologi, innovation, investeringer og partnerskaber omkring klima- og energipolitik.

Endelig så skal Equinors præstationer på klimaområdet i endnu højere grad være med til at bestemme topfolkenes lønninger, hvilket man har sat nye mål for i 2020.

”Equinor er ved at udvikle sig til et bredt energiselskab, med olie og gas, vedvarende energi og low carbon-løsninger som en integreret del af vores virksomhed. Vi ser vores low carbon-strategi som en konkurrencefordel, der skaber langsigtet værdi for vores aktionærer”, siger CEO Eldar Sætre og fortsætter:

”De tiltag vi annoncerer i dag (d. 24. april, red.) gør os endnu mere konkurrencedygtige i energiomstillingen og understøtter målene i Parisaftalen. Vi sætter stor pris på det konstruktive engagement og samarbejdet med investorerne i Climate Action 100+.”

Tilfredse investorer
Fra netop klimanetværkets side er man tilfredse med Equinors udmelding, der også omfatter et løfte om fortsat at rapportere i tråd med anbefalingerne fra Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD), ligesom man fra næste år også vil rapportere om CO2-intensiteten i sine energiprodukter og -services.

”Med denne seneste udmelding fra Equinor har nu adskillige af olie- og gasgiganterne i Europa i gang med at rette deres langsigtede strategier ind efter målene i Parisaftalen. Tiltaget understreger hvor langt bagud specielt ExxonMobil er faldet, og det intensiverer presset på dem for at følge trop”, siger Mindy Lubber, der er medlem af Climate Action 100+’s styregruppe og CEO for det grønne investeringsselskab Ceres.

Også blandt Equinors egne investorer er der tilfredshed med selskabets forstærkede klimastrategi, som man i høj grad ser som resultatet af et aktivt samarbejde mellem virksomheder og ligesindede investorgrupper.

”Det er meget opmuntrende at se store virksomheder som Equinor tage vigtige skridt i den rigtige retning og tilpasse deres strategi i forhold til Parisaftalen. Vi er glade for at Equinor vil arbejde for en low carbon-fremtid. Vi forventer at se andre selskaber i sektoren blive inspirerede og følge det ledelsesmæssige signal fra Equinor”, siger Odd Arild Grefstad, der er topchef for Storebrand Group, som er Norges største private investeringsfond med aktiver for over 530 mia. kr.

Læs også: Bæredygtige investeringer hitter blandt millenial-generationen

Climate Action 100+ tæller over 320 investorer, der administrerer værdier for sammenlagt 220 billioner kr. med det formål at sikre, at verdens største erhvervsudledere af drivhusgasser gør en indsats mod klimaforandringerne.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

10.09.2025CSR.dk

Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online