Elektrificering er Europas guldæg: Ny analyse viser milliardgevinst ved grøn strøm

Udbygning af elnet og elektrificering af samfundet kan give EU store økonomiske, sociale og klimamæssige fordele, ifølge en ny analyse fra den grønne tænketank Concito.

Foto: 123rf.com

04.09.2025

CSR.dk

Hvis EU fordobler sin elektrificering, kan unionen halvere sin afhængighed af olie og gas, skabe millioner af arbejdspladser og høste energibesparelser, der langt overstiger de nødvendige investeringer. Det viser en ny analyse fra Concito, publiceret få dage inden EU’s energiministre mødes i København den 4. september for at drøfte fremtidens energipolitik.

Analysen European Electrification for a more secure, competitive, fair and sustainable union konkluderer, at selvom EU’s elproduktion er grønnere end nogensinde, har elektrificeringen stået stille i årtier. 

”Klimahandling er mere presserende end nogensinde, og derfor er der god grund til at få EU’s elektrificering meget højere op end de nuværende 20 procent”, udtaler Concitos senioranalytiker Nicolai Bech Kofoed i en pressemeddelelse.

Ifølge analysen vil en øget elektrificering kræve ekstra investeringer i elnet og vedvarende energi på omkring 100 mia. euro årligt, men samtidig føre til energibesparelser for 160 mia. euro hvert år i form af reduceret import af fossile brændsler.

Elektrificering som geopolitisk nøgletræk

Analysen rammer et ømt punkt i en tid, hvor EU’s politiske og økonomiske grundlag er under forandring. Europas tidligere afhængighed af billig russisk energi, amerikansk sikkerhed og kinesisk produktion er under pres, og energipolitik er blevet et kerneområde for både sikkerhed, bæredygtighed og konkurrenceevne.

EU bruger i dag gennemsnitligt 317 mia. euro om året på at importere olie og gas, hvilket belaster både økonomien og borgernes privatøkonomi. Samtidig er kontinentet hårdt ramt af klimaforandringer med tørke, oversvømmelser og skovbrande som tydelige konsekvenser.

”Det er ikke alene uholdbart at fortsætte som nu, men også usikkert, uretfærdigt og ikke konkurrencedygtig. Der er et akut behov for et strategisk skifte, og elektrificering den mest direkte og omkostningseffektive vej at gå,” tilføjer Nicolai Bech Kofoed.

Konkret fremhæver Concito industri, transport og bygninger som de sektorer, hvor elektrificering kan gøre størst forskel, og hvor teknologier som varmepumper, elbiler og sol- og vindenergi allerede er modne, tilgængelige og konkurrencedygtige. 

Læs analysen her.

- lhs

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

04.09.2025Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

04.09.2025CSR.dk

Elektrificering er Europas guldæg: Ny analyse viser milliardgevinst ved grøn strøm

04.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Er din organisation klar til NIS2?

03.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk tøven

03.09.2025CSR.dk

Mexicos avocadoindustri lover afskovningsfri eksport efter afsløringer om ulovlige forhold

02.09.2025CSR.dk

FN-støttet bankalliance vil ændre struktur efter pres og medlemsflugt

02.09.2025CSR.dk

Gamle lamper og socialt udsatte får nyt liv hos Fischer Lighting

01.09.2025CSR.dk

Lagarde advarer: Lempelser på bæredygtighedskrav truer finansiel stabilitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

01.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

04.09.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG rapporteringen

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

05.09.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

08.09.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

08.09.2025

Sted

Online