Elbiler kræver grundigt forarbejde

Det kræver grundig forberedelse af hele organisationen, når der skal implementeres elbiler i virksomheden.

19.09.2012

Lasse Andersen, CSR.dk

7 trin mod en elbilsflåde

1. Sammensæt et udviklingsteam.

2. Kortlæg den eksisterende bilpark og jeres arbejdsgange.

3. Analyser den eksisterende bilpark og jeres reelle kørselsbehov med fokus på den samlede transportløsning i virksomheden

– Herunder den eksisterende bilparks påvirkning på miljøet.

4. Skiftet til elbiler

– Økonomi

– Infrastruktur for opladning.

5. Tag stilling til, hvordan I vil sikre elforsyningen.

6. Skab accept og ejerskab hos medarbejderne.

7. Skab et positivt forløb under implementeringen.

Kilde: Rapporten ”Syv trin// Kom godt i gang med elbiler” udgivet af Etrans.

De virksomheder og organisationer, som i øjeblikket overvejer at investere elbiler, skal forberede sig grundigt, før de tager den miljøvenlige beslutning. Det mener Mette Mikkelsen, der er projektleder på det EU-støttede projekt Etrans, som analyserer og undersøger virksomhedernes forhold til elbiler.

”Der er rigtig mange mennesker, der bliver påvirket af et skifte til elbiler. Derfor er det vigtigt, at alle led i organisationen er orienteret, og at en række spørgsmål er afklaret. Eksempelvis hvilke gøremål man kan bruge elbilen til? og om den sædvanlige mekaniker også kan reparere elbiler, eller der skal findes en ny? Det er også væsentligt at formidle, hvor og hvordan opladningen skal foregå – og ikke mindst hvem, der har ansvaret for, at det bliver gjort,” siger Mette Mikkelsen.

Læs også: Salget af elbiler fortsætter i slæbesporet

På baggrund af den forskning som Etrans-projektet har lavet, erfarer Mette Mikkelsen, at medarbejderne meget ofte bliver glade for elbilerne, når de endelig er på plads i virksomhederne.

”Vi oplever, at medarbejderne er enormt glade for at prøve noget nyt og gøre noget grønt. Og derudover vækker det normalt også glæde at prøve en bil, der accelererer ekstremt hurtigt, mens den samtidig er næsten lydløs,” konstaterer Mette Mikkelsen.

Start i det små
Hvis frygten for at kaste sig over den nye teknologi alligevel bliver for stor, anbefaler Mette Mikkelsen, at virksomhederne høster de første erfaringer med elbiler i lille skala.

”Der sker ikke noget ved at starte med to elbiler og finde ud af, hvor i driften de kan bruges, og hvor de ikke kan bruges. Det er en billigere løsning end at udskifte hele flåden på hundrede biler og så efterfølgende finde ud af, at man ikke kan bruge halvdelen elbilerne. Elbiler kan i dag bruges i rigtig mange sammenhænge, men de har stadig nogle begrænsninger, og det skal man selvfølgelig være opmærksom på,” konstaterer hun. 

Stigende interesse
Hun tør ikke spå om, hvornår elbilen får et endeligt gennembrud blandt de danske virksomheder og kommuner, men flere undersøgelser peger i retning af, at interessen er langsomt stiger.

Ifølge en undersøgelse, som Berlingske Research offentliggjorde i løbet af sommeren, har 55 procent af kommunerne allerede eldrevne kørertøjer i deres flåde, mens lidt under halvdelen af kommunerne har planer om at sende flere elbiler på vejene i 2013.

I maj blev en lignende undersøgelse lavet blandt medlemmerne i Mandag Morgens Klimapanel. Den viste, at 60 procent af de adspurgte arbejder i organisationer, der overvejer at investere i elbiler inden for de næste fem år.  

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online