Elbiler kræver grundigt forarbejde

Det kræver grundig forberedelse af hele organisationen, når der skal implementeres elbiler i virksomheden.

19.09.2012

Lasse Andersen, CSR.dk

7 trin mod en elbilsflåde

1. Sammensæt et udviklingsteam.

2. Kortlæg den eksisterende bilpark og jeres arbejdsgange.

3. Analyser den eksisterende bilpark og jeres reelle kørselsbehov med fokus på den samlede transportløsning i virksomheden

– Herunder den eksisterende bilparks påvirkning på miljøet.

4. Skiftet til elbiler

– Økonomi

– Infrastruktur for opladning.

5. Tag stilling til, hvordan I vil sikre elforsyningen.

6. Skab accept og ejerskab hos medarbejderne.

7. Skab et positivt forløb under implementeringen.

Kilde: Rapporten ”Syv trin// Kom godt i gang med elbiler” udgivet af Etrans.

De virksomheder og organisationer, som i øjeblikket overvejer at investere elbiler, skal forberede sig grundigt, før de tager den miljøvenlige beslutning. Det mener Mette Mikkelsen, der er projektleder på det EU-støttede projekt Etrans, som analyserer og undersøger virksomhedernes forhold til elbiler.

”Der er rigtig mange mennesker, der bliver påvirket af et skifte til elbiler. Derfor er det vigtigt, at alle led i organisationen er orienteret, og at en række spørgsmål er afklaret. Eksempelvis hvilke gøremål man kan bruge elbilen til? og om den sædvanlige mekaniker også kan reparere elbiler, eller der skal findes en ny? Det er også væsentligt at formidle, hvor og hvordan opladningen skal foregå – og ikke mindst hvem, der har ansvaret for, at det bliver gjort,” siger Mette Mikkelsen.

Læs også: Salget af elbiler fortsætter i slæbesporet

På baggrund af den forskning som Etrans-projektet har lavet, erfarer Mette Mikkelsen, at medarbejderne meget ofte bliver glade for elbilerne, når de endelig er på plads i virksomhederne.

”Vi oplever, at medarbejderne er enormt glade for at prøve noget nyt og gøre noget grønt. Og derudover vækker det normalt også glæde at prøve en bil, der accelererer ekstremt hurtigt, mens den samtidig er næsten lydløs,” konstaterer Mette Mikkelsen.

Start i det små
Hvis frygten for at kaste sig over den nye teknologi alligevel bliver for stor, anbefaler Mette Mikkelsen, at virksomhederne høster de første erfaringer med elbiler i lille skala.

”Der sker ikke noget ved at starte med to elbiler og finde ud af, hvor i driften de kan bruges, og hvor de ikke kan bruges. Det er en billigere løsning end at udskifte hele flåden på hundrede biler og så efterfølgende finde ud af, at man ikke kan bruge halvdelen elbilerne. Elbiler kan i dag bruges i rigtig mange sammenhænge, men de har stadig nogle begrænsninger, og det skal man selvfølgelig være opmærksom på,” konstaterer hun. 

Stigende interesse
Hun tør ikke spå om, hvornår elbilen får et endeligt gennembrud blandt de danske virksomheder og kommuner, men flere undersøgelser peger i retning af, at interessen er langsomt stiger.

Ifølge en undersøgelse, som Berlingske Research offentliggjorde i løbet af sommeren, har 55 procent af kommunerne allerede eldrevne kørertøjer i deres flåde, mens lidt under halvdelen af kommunerne har planer om at sende flere elbiler på vejene i 2013.

I maj blev en lignende undersøgelse lavet blandt medlemmerne i Mandag Morgens Klimapanel. Den viste, at 60 procent af de adspurgte arbejder i organisationer, der overvejer at investere i elbiler inden for de næste fem år.  

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup