Salget af elbiler fortsætter i slæbesporet

Sidste år blev der solgt flere elbiler i Danmark end nogensinde før. Alligevel er salget langt fra branchens egen forventning om 5000 nye elbiler på de danske veje i 2012. Der er dog ingen tvivl om, at elbilen bliver det naturlige valg for danske bilister i fremtiden, mener ekspert.

14.09.2012

CSR.dk

Elbilerne har ikke ligefrem taget de danske veje med storm. Forventningen om at 2012 skulle være året, hvor 5000 nye elbiler trillede ud i landet er langt fra nået. Sidste år blev der kun solgt 491 elbiler i Danmark, og i år er der indtil videre solgt omkring 363 biler, viser en ny opgørelsen ”Naturen i tal” fra Danmarks Naturfredningsforening.

Læs også: To store barrierer bremser elbil-salg

Selvom der ikke er tale om et boom, så er der ingen grund til at frygte, at benzinbilerne udkonkurrerer elbilerne på sigt. Men det bliver op ad bakke i starten, fordi vi er opflakset med benzinbiler, mener lektor ved DTU og ekspert i elbiler, Esben Larsen.

Rolig udvikling
”Realistisk set tror jeg, vi får en stille og rolig udvikling. Teknologien er kommet for at blive, og over en forholdsvist kort årrække vil vi se et skifte fra benzinteknologi til elbiler. Men vi kommer ikke til at stå med et hul, hvor vi pludselig ikke kan levere,” siger han.

Miljøpolitisk medarbejder i Danmarks Naturfredningsforening Christian Poll er enig. Udviklingen går generelt den rigtige vej, og både politisk og teknologisk er der sket store fremskridt:

”For fire år siden var det helt klart stadig for nørderne, men i dag er der et udbud af reelle modeller, som folk kan forholde sig til, og derfor ser vi den første del af omstillingen lige nu. Vi kunne selvfølgelig ønske os en hurtigere udvikling, men der har været en del sten på vejen for elbilerne. Men det er for eksempel et stort skridt, at vi stadig har afgiftsfritagelse for elbiler,” understreger Christian Poll.

Nemme løsninger er vejen frem
To store udfordringer står i vejen for, at danskerne tør skifte fra den velkendte benzinbil til elbilen. Den ene er rækkevidden for batterierne, som lige nu er på ca. 140 km, fortæller Christian Poll.

”Det er et pudsigt problem, for elbilens rækkevidde dækker rigeligt 90 procent af bilejernes behov. Problemet er, at vi har vænnet os til, at selvom vi kun kører 50 km om dagen, så har vi muligheden for lige at tage et smut til den anden ende af Danmark eller Stockholm eller Harzen i sommerferien. Derfor er det vigtigt, at der bliver tilbudt nogle leasing-løsninger, hvor man kan have sin elbil 90 procent af tiden, men så køre over til nærmeste biludlejdningscentral og bytte den til en dieselbil i en uge eller et døgn eller fire timer uden besvær og omkostninger,” siger han.

Konkurrerer med småbiler
Den anden udfordring er, at elbilerne konkurrerer med småbiler, som bliver billigere og billigere at anskaffe, mener Esben Larsen.

”Elbilen koster næsten det dobbelte, så konkurrencen i investeringen er blevet væsentligt forringet. Der skal nogle meget høje stigninger i benzinprisen til for at folk begynder at overveje elbilen,” pointerer Esben Larsen.

-LA

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online